Ertesi Gün Hapı Güvenilir mi?

Ertesi Gün Hapı Güvenilir mi?
25 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Gebeliği önlemek için kullanılan ertesi gün hapı acil durumlarda kullanılması gereken bir yöntemdir ve kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi olarak benimsenmemelidir. Korunmasız cinsel ilişkiye girildikten sonra ilk 72 saat içerisinde mutlaka alınması gereken bu ilaç, ne kadar erken kullanılırsa gebeliği önleme oranı da o derece yüksek olmaktadır. Ülkemizde özellikle gençlerin cinsel eğitimi ve bilinci yeterli olmadığı korunma yöntemleri konusunda fazla bilgiye sahip olmayan kişiler ertesi gün hapını bir doğum kontrol yöntemi olarak benimsemeyi tercih etmektedirler. Ertesi gün hapı güvenli bir hamileliği önleyici ilaç olsa da devamlı olarak kullanıldığı takdirde ciddi yan etkilere sebep olabilmektedir.

Ertesi gün hapı güvenli mi? diye düşünen kişiler için belirtmemiz gerekirse, korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra ilk 24 saat içinde ilacın kullanılması ile hamilelik ihtimali % 95 civarında önlenebilmektedir. İlk 24 saatten sonra kullanımı ile bu oran biraz daha azalmakta ancak yine de 72 saat içerisinde alındığında ilaç bir koruma sağlamaktadır. Bu nedenle herhangi bir korunma yöntemi kullanmayan ve bebek sahibi olmak istemeyen çiftlerin, korunmasız cinsel ilişki sonrasında ilk 72 saat içerisinde mümkün olan en kısa zamanda bu ilacı kullanmaları gerekmektedir. İlacın acil durumlarda kullanıldığını ve kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi olmadığını da yine belirtmemiz de fayda var. Ayrıca ilacın isminin “ ertesi gün hapı “ olması da bu konu hakkında pek bir bilgiye sahip olmayan kişilerin ilacın ertesi gün alınması gerektiğini düşünmesine sebep olabilmektedir. Halbuki az öncede belirttiğimiz ilacın ilk 72 saat içerisinde mümkün olan en kısa zamanda alınması yüksek bir koruma sağlayacaktır. Bu nedenle toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi son derece önemlidir.

Ertesi Gün Hapı Güvenli miErtesi gün hapı güvenli mi başlıklı yazımıza devam edecek olursak, ertesi gün hapı kullandıktan sonra adet kanamanızın beklediğiniz zaman içerisinde gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol etmelisiniz. Genellikle ilacın yan etkisi sebebiyle kanamanızda birkaç günlük bir gecikme olabilir. Ancak adetiniz 1 hafta gecikirse mutlaka eczaneden bir gebelik testi almalı ya da kan testi yaptırmalısınız. Eczaneden alacağınız gebelik testi gebeliğin erken dönemlerinde yanlış sonuç verebilmektedir. Bu nedenle kesin bir sonuç almak için kan testi yaptırmanızı öneririz. Yapılan araştırmalara göre ertesi gün hapı istenmeyen gebeliklerin engellenmesinde ülkemiz çapında % 85 oranında etkilidir. Bu nedenle korunmasız cinsel ilişki yaşamanız halinde bir önlem olarak ertesi gün hapını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git