Erkekte Sperm Kalitesi ve Hareketliliği Ne Demektir?

Erkekte Sperm Kalitesi ve Hareketliliği Ne Demektir?
12 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Sağlıklı spermler her erkekte doğuştan bulunmamaktadır. Bu nedenle eğer eşinizle 1 yıldır çocuk sahibi olmaya çalışıyorsanız ve bu konuda sıkıntı çekiyorsanız sperm kalitenizde düşüklük olabilir. Bir erkeğin çocuk sahibi olabilmesi için yeterli sperm sayısının yanı sıra kaliteli spermlere de sahip olması gerekmektedir. Yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yaparak, sperm kalitesi yükseltilebilir ve çocuk sahibi olabilirsiniz. Spermlerin kalitesi öğrenmek için sperm testi yapılmaktadır. Sperm testinde, spermler mikroskop altında incelenecektir. Eğer spermlerin % 4’ünden fazlasının yapısı ve şekli düzgünse, doğurganlık özelliği taşıdığı söylenebilmektedir. Normal bir spermin oval bir başı, uzun bir kuyruğu bulunmaktadır. Bu şekil, spermlerin yumurtaya ulaşabilmesi için oldukça önemlidir. Eğer spermlerin başı çok küçük ya da büyükse, yamuksa, kuyruğu çiftse ya da kısaysa, yumurtayı dölleme ihtimali oldukça düşük olacaktır.

Erkekte sperm kalitesi sperm testi ile anlaşılabilmektedir ve kalite zaman içerisinde arttırılabilmektedir. Çocuk sahibi olmak konusunda sperm kalitesi ve sayısının yanı sıra spermlerin hareketliliği de oldukça önemlidir. Eğer bir erkeğin spermlerinin % 40’ından fazlası hareket edebiliyorsa, spermlerin doğurganlık özelliği taşıdığı söylenebilmektedir. Spermler yumurtaya ulaşmak için kendi kendisine hareket etmektedir ve hareket etmeyen sperm sayısı fazlaysa çocuk sahibi olma ihtimali de o ölçüde azalmaktadır. Erkeklerin sağlıklı sperm üretmek için yapabilecekleri birçok şey bulunmaktadır. Hekiminiz size erkekte sperm kalitesi ve hareketliliği arttırmaya yönelik ilaç tedavisi uygulayacaktır. Bunun yanı sıra yaşam tarzında yapılacak bazı değişikliklerle, çocuk sahibi olma ihtimali arttırılabilmektedir.

Erkeklerde Sperm HareketliliğiErkekte sperm kalitesi ve hareketliliği arttırmak için multivitamin hapları alınabilir. Bu multivitaminler sperm sağlığı için ihtiyaç duyulan A ve C vitaminlerini sağlayacaktır. Bol bol antioksidan içeren meyve ve sebze tüketilmeli, fiziksel aktivite yapılmalı ve sperm üretimi bu şekilde arttırılmalıdır. Eğer varsa fazla kilolar verilmelidir. Fazla kilolar hormon dengesizliğine sebep olacağı için sperm kalitesini de düşürecektir. Sigara kullanan erkekler mutlaka sigarayı bırakmalı, alkol alımını azaltmalı hatta mümkünse hiç alkol kullanmamaya özen göstermelidirler. Aşırı sıcak suda banyo yapmak da sperm kalitesini azaltacağı için tavsiye edilmemektedir. Aynı şekilde sauna ve hamamlardan da uzak durulmalıdır. Sıkı iç çamaşırları giymek, çok uzun süre oturmak, diz üstü bilgisayar kullanımı da sperm sayısını ve kalitesini etkilemektedir. Yaşam tarzınızda yapacağınız bu değişiklikler sperm kalitenizde bir artış yaşanmasını sağlayacaktır. Ancak yine de mutlaka erkekte sperm kalitesi ve hareketliliği arttırmak için mutlaka bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git