Erkeklerde Kısırlık ve Tedavisi

Erkeklerde Kısırlık ve Tedavisi
7 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Her erkek bir gün sevdiği kadın ile evlenip bir çocuk yapmak istemektedir. Baba olma isteği ile birlikte çocuk yapmaya başlayan çiftlerin çocukları olmaması durumunda bir takım tedavilere başlamaktadırlar. Bu tedaviler, çocuğun olmama sebebinin erkek ya da kadında olmasına göre değişebilmektedir. Erkeklerde kısırlık ve tedavisi kadınlara göre çok daha farklı yollardan gerçekleştirilebilmektedir.

Çiftlerin çocuk yapmaya başlamalarında sağlıklı olmaları durumunda 6 ay içerisinde çocuk sahibi olabilmeleri mümkündür. Erkeklerde Kısırlık TedavisiFakat bu sürenin 6 aydan fazla olması durumunda bir takım olumsuz durumların olduğunu işaret etmektedir. Bu gibi durumlarda çiftlerin uzman bir doktora başvurması gerekmektedir. Çocuk sahibi olmalarını engelleyen problemin erkeklerde olması durumunda uzman doktorlar tarafından erkeklere farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Erkeklerde kısırlık tedavisi işlemlerinde öncelikle erkeklerin spermleri inceleme altına alınmaktadır. Sperm sayısı ve kalitesinin incelenmesinden sonra diğer işlemlere geçilmektedir. Erkeğin önceden bir kaza geçirmesi ya da uyuşturucu gibi kimyasal maddeleri kullanması sperm sayısını son derece ciddi ölçüde azaltan faktörler arasında yer almaktadır. Erkeklerde kısırlık ve tedavisi sırasında sperm sayısı az bulunan erkeklere tıbbi bir müdahale ya da hormon tedavisi şeklinde sperm tedavisi yapılmaktadır. Erkeklerin yumurtaları vücutlarının ısısından dolayı vücut dışında bulunmaktadır. Testis denen bölgelerdeki toplardamarların normalin üstünde kalınlaşması da erkeklerde kısırlığa neden olabilmektedir. Testislerdeki bu damarlar uzman cerrahların uyguladıkları ameliyatlar sonrasında açılabilmektedir. Erkeklerde kısırlık ve tedavisi aşamalarından bir diğeri ise erkeklerdeki sperm sayısının hormonlarından kaynaklanan bir problem ile az olması durumunda uygulanan yöntemlerdir. Erkeklerde KısırlıkBazı kişilere böyle bir durumda ağır antibiyotikler ve de hormon tedavisi ile başarılı sonuçlar alınırken, bazı hastalarda yine cerrahi bir operasyon gerekebilmektedir. Sayı ve kalite bakımından eksiklik yaşanan spermler, döllenme konusunda yetersiz kalarak çocuk yapma işlemlerinde olumsuz cevap almaya neden olmaktadır. Bu nedenle böyle durumlarda erkeklerden alınan spermlerin uzman doktorlar tarafından alınarak yoğunlaştırılması işlemleri de erkeklerde kısırlık ve tedavisi yöntemleri arasında yer almaktadır. Erkeklerden alınan ve özel bir sıvı içerisinde yoğunlaştırılan spermler kadınlara suni aşılama denilen yöntem ile aşılanabilmektedir.

Erkeklerde kısırlık ve tedavisi gün geçtikçe uzman doktorlar tarafından daha fazla geliştirilmektedir. Problemin ana kaynağını belirleyen doktorlar, hastalarına en uygun yöntemi uygulamakta ve oldukça da başarılı olmaktadırlar. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin 6 ay sonrasında çocuk olmaması durumunda bir uzmana görünmesi ve geç olmadan tedaviye başlaması kısırlık tedavisinde oldukça önemlidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git