Erkek Bebekte Pipi Ucu Temizliği

Erkek Bebekte Pipi Ucu Temizliği
14 Ekim 2015 tarihinde eklendi.

Bebeklerin doğduktan sonra erken dönemde gerek duydukları bakımı ailelerinin eksiksiz bir biçimde onlara sunması gereklidir. Bu bakım işlemleri, kimi zaman temizlik, kimi zaman beslenmesi kimi zaman da sağlık amacıyla yapılmaktadır. Artık günümüzde internet sayesinde aileler çok daha bilinçli bir şekilde bebeklerini büyütmektedirler. Akıllarına takılan herhangi bir soruda internet sitelerinden güvenilir bilgiler alarak ya da uzman doktorlara ulaşarak bebekleri üzerlerinde bu bilgileri uygulayabilirler. Yeni doğan bebeklerde temizlik en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bebeklerin günlük temizlikleri, banyo işlemleri ve gerekli noktaların düzenli olarak temizlenmesi bebeğin herhangi bir hastalık yaşamadan bebeklik dönemini atlatması için büyük önem taşır.

Bir bebeğin, bu çağı atlatana kadar hasta olmaması oldukça zordur. Çünkü kısa dönemde büyüme gösteren bebekler, bu kısa dönemlerde farklılıklar yaşadığından çeşitli hastalıklar da ortaya çıkmaktadır. Bu durumda ailelerin büyük hastalıkları önlemeleri ve küçük hastalıkları da kısa süre içerisinde doğru tedavi ile ortadan kaldırmaları gerekir. Bebeklerin yaşadıkları problemlerde cinsiyet ayrımı da söz konusudur. Bazı sorunlar yalnızca erkek çocuklarda varken bazıları yalnızca kız çocuklarında görülür. Bu problemlerin çözümü de uzman kişiler tarafından sıklıkla belirtilmektedir. Erkek bebeklerde erken dönemde pipi ucu temizliği büyük önem taşır. Bu işlemler aksatıldığında ileride operasyon gerektirecek sorunlar dahi ortaya çıkabilir. Bebeğin büyüyerek bir yetişkin olduğu dönemde sosyal ve medikal açıdan sorun yaşamaması için bu aşamada ailelerin dikkatli olması gerekmektedir.

Uzmanlar erkek bebekte pipi ucu temizliği konusunda çok fazla olmasa da yeterli bilgileri ailelere sunmaktadır. İlk olarak uzman kişiler bebeğin sünnetli ya da sünnetsiz oluşuna göre farklı açıklamalar yapmaktadır. Dinimizde gerekli görülen sünnet işlemini ilk etapta birçok uzman bebek doğduğunda yapılmasını önermektedir. Bebeklerin doğum anında küçük bir operasyon ile yapılan sünnet işlemi sayesinde ileride yaşayacağı korku ve operasyon sırasında duyabileceği acı ortadan kalkmaktadır. Sağlık açısından da birçok uzman bebeklerin erken sünnet  olmasının birçok yararı olduğunu belirtmiştir. Bu doğrultuda son dönemde aileler doğum sonrasında sünnet işlemini de gerçekleştirmektedirler.

Erkek bebekte pipi ucu temizliği sünnet olmuş bebeklerde hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Bebeğin altı alınırken ıslak mendil ile temizlenme aşamasında pipinin ve pipi ucunun temizlenmesi le yeterli temizlik yapılmış olur. Sünnet sonrasında idrarın pipi ucunda kalması gibi problemler de olmadığından yalnızca silinmesi gerekli temizliğin yapılması anlamına gelir. Ancak sünnet olmamış bebeklerde durum farklıdır. Pipi ucundaki deri, bazı bebeklerde çiş yaparken zorlanmaya sebep olabilir. O derinin pipi ucunu kapaması dolayısıyla pipide şişmeler de meydana gelebilir. Aileler pipi ucu temizliği yaparken sünnet olmamış bebeklerde deriyi geriye doğru çekmemelidirler. Çekerek pipi ucunu temizleme işlemini gerçekleştirdiklerinde bir kızarıklık meydana gelebilir. Bu kızarıklık kısa sürede geçiyor olsa da bu işlem gerekli değildir. Yalnızca pipiyi temizlemek yeterli olacaktır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git