Endometriozis Hastalığının Tanımı ve Tedavi Yöntemleri

Endometriozis Hastalığının Tanımı ve Tedavi Yöntemleri
12 Ekim 2015 tarihinde eklendi.

Çoğunlukla genç yaşlardaki kadınlarda görülen ve iyi huylu; ancak çoğunlukla ağrılı ve kronik olabilen bir hastalık olan endometriozis hastalığı, rahmin iç kısmında bulunan endometrium denilen dokunun, o bölgede başka dokulara yerleşmesi olarak ifade edilebilir. Bu rahatsızlığın nedeni kesin olarak tespit edilememekle birlikte, kadınların %10’unda görülmektedir. Yaygın olan görüşe göre, adet kanamaları esnasında rahmin içinden geçen dokuların tüplerden geçerek karın boşluğuna yerleşmesi ve bu bölgede gelişimlerini sürdürmeleri, endometriozis hastalığının potansiyel nedenlerinden birisidir. Kadınların bazılarının bağışıklık sistemlerinin de bu duruma müsaade edecek durumda olması, bu rahatsızlığın nedenleri arasında görülmektedir. Oluşan bu dokunun çeşitli organlara yayılması olarak ifade edilen hastalıkta özellikle karın bölgesinde kistler, yaralar ve yapışıklıklar meydana gelebilmektedir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığı önemli kılan bir diğer nokta, kanamalar ve ağrılara neden olmasından ziyade kısırlığa neden olan hastalıkların başında gelmesidir. Endometriozis hastalığında bireylerde çeşitli şikayetler / semptomlar meydana gelmektedir ve bu şikayetlere sahip olan kişilerin uzman kişilere görülmesi büyük önem arz etmektedir.  Bu şikayetlerin başlıcaları, yoğun regl ağrıları, bu ağrılar ile bağlantılı olan bayılmalar, kronik bel ağrıları, cinsel birleşme esnasında ve sonrasında meydana gelen ağrılar, yumurtlama döneminde gerçekleşen ağrılar, çaba sarf edilmesine rağmen gebe kalınamaması (hastaların %40’a yakınında bu sorun görülmektedir), şiddetli ve düzensiz olarak gerçekleşen adet kanamaları,  vücutta hissedilen yorgunluk, bitkinlik, sırt ağrıları, çeşitli bağırsak problemleri, bağışıklık sisteminde meydana gelen çeşitli problemler olarak ifade edilebilir. Yukarıdaki semptomlardan bir veya birkaçını taşıyan kişilerin gerekli kontrollerden geçmeleri gerekmektedir.

Hastalığın Tanısı

Yukarıdaki şikayetler ile doktora giden kadınlara çeşitli testler uygulanarak hastalığın mevcudiyeti tespit edilebilir. Bu tanılardan bazıları;

  • Bulgulara göre gerekli muayenenin yapılması,
  • Laparoskopi işlemi,
  • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG),
  • Ultrason muayenesidir.

Yukarıdaki yöntemler ile endometriozis hastalığı tespit edilebilir ve gerekli müdahaleler gerçekleştirilebilir.

Endometriozis Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Bu hastalığın tanısı koyulduktan sonra kişiye birtakım sorular yöneltilir ve bu sorulara göre tedavi süreci gerçekleştirilir. Kişinin çocuk sahibi olmayı istediği için mi tedavi istediği, yoksa yalnızca endometriozis rahatsızlığından kurtulmak için mi tedavi istediği büyük önem arz etmektedir. Doktorlar hastanın hedefine göre çeşitli tedavi yöntemlerini uygulamaktadırlar. Bu yöntemlerin uzman kişiler tarafından bilinçli olarak ve düzenli kontroller eşliğinde gerçekleştirilmesi de sonuca ulaşmak adına büyük önem arz etmektedir. Hastalığın tedavisinde başlıca yöntemler; hormonal tedaviler, ağrı tedavileri ve tamamlayıcı tedavi yöntemleri olabilmektedir. İlerleyen evrelerde ise cerrahi müdahaleler düşünülebilir. Hormonal tedavilerde vücuttaki östrojen miktarının düşürülmesini hedefleyen çeşitli tedaviler uygulanabilir. Burada amaç, hastalığın gerilemesinin sağlanmasıdır. Ağrı tedavisinde kişilerin hastalıktan dolayı yaşadıkları ağrıların kesilmesi hedeflenmektedir; ancak bu durum hastalığın tedavisi anlamına gelmemektedir. Diğer tedavilerin de birlikte uygulanması sağlıklı olacaktır. Tamamlayıcı tedavilerde ise akupunktur, doğal ilaçlar ile tedavi, hemoterapi, yoga gibi kas rahatlatma işlemleri ile hastanın kendini daha rahat, daha iyi ve daha güçlü hissetmesini amaçlayan bir tedavi yöntemidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git