Endometriozis Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Endometriozis Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
12 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Sık karşılaşılan ve üreme çağındaki kadınları etkisi altına alan bir hastalıktır. Rahim içini örten zar tabakasının olması gereken yer dışında başka bir yerde olmasıdır. Rahim iç tabakası düzenli olan adet siklusunun seyrinde her ay düzenli olarak kalınlaşan ve de sonunda kanamayla dışarı atılan bir dokudur. Rahim iç tabakası rahim iç yüzeyi dışında başka bir yere yerleştiğinde yine adet siklusu boyunca kalınlaşma görülür. Bu hastalığın yerleştiği dokular genellikle tüpler, yumurtalık, karın boşluğudur ve meydana gelen kanamalar bu dokuların içinde birikir. Kan hazne yoluyla rahim içinden dışarı çıkıp akamaz.

Bu hastalıkta ise meydana gelen kanama kistleşerek çevredeki dokulara yerleşebilir. Her ay düzenli olarak meydana gelen bu kanamanın vücut tarafından yok edilmesi süresinde azda olsa iltihaplanma gibi bir durum ve yapışıklık olabilir. Bu yapışıklığın derecesine göre hastalık belirtileri kişiye göre değişir. Her yaş kadında görülmesi mümkündür. Tamamen östrojen hormonuna bağlı bir hastalık olduğu için 18-45 yaş arasında ki doğurganlık dönemine ait bir hastalık olarak kabul edilebilir.

Kısırlık, karın altlarında ağrı, ağrılı adet görme, yumurtalık kisti tanısı gibi belirtilerle değerlendirilen kadınlarda sıklıkla görülür. Bu hastalığın tanısı cerrahi müdahalelerle konulduğu için gerçek görülme sıklığını belirlemek oldukça güçtür. İşin uzmanları tarafından tedavi stratejileri ve hayat planlaması hakkında uzunca konuşmak mutlaka gereklidir.

Endometriozis Hastalığı Tedavi yöntemleri

Endometriozis Hastalığı için şu ana kadar bulunabilen kesin ve kalıcı tedavisi yoktur. Uygulanan tedavini amacı ağrıyı azaltmak ve gebe kalmayı sağlamaktır. Ağrıları dindirmek için yumurtalıkları durdurma tedavisi uygulanmalıdır. Bu hastalıkta rahimdeki değişikliklerin tam iyileşmesi imkansızdır. Bu hastalığın ilaç tedavisinde; Gestagen, GnRH analogları, Doğum kontrol hapları, Aromatase inhibitörleri gibi tedavi yöntemleri vardır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git