En Sağlıklı Doğum Şekli Hangisidir?

En Sağlıklı Doğum Şekli Hangisidir?
25 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Günümüzde tıp alanında meydana gelen gelişmelerden sonra anne adayları en sağlıklı doğum şekli hangisidir diye düşünmekte ve bu konuda karar vermekte kimi zaman zorlanmaktadırlar. Kadınların bir kısmı normal doğumun kendileri için en iyisi olduğunu düşünürken geriye kalan kısmı ise sezaryeni tercih etmektedir. Gerek doğum yapacak olmanın getirdiği korku, gerek bir çocuk sahibi olacak olmanın yaşattığı endişe bu dönemde karar değişikliklerinin yaşanmasına sebep olabilmektedir. Doğum zamanı yaklaştıkça ebeveynlerin hekimleri ile birlikte nasıl doğum yapacaklarına karar verebilmesi ve bir doğum planı oluşturmaları gerekmektedir.

Doğum zamanı yaklaştıkça çiftler doğumun nasıl olması gerektiği konusunda hem kendi yaptıkları araştırmalarla hem de yakın çevrelerinden aldıkları tavsiyelerle bir karar vermeye çalışmaktadırlar. Her iki doğum çeşidinin de birbiri karşısında bir üstünlüğü bulunmamakta ve ikisinin de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. En sağlıklı doğum şekli hangisidir diye düşünüldüğünde burada anne adayının ve hekimin bu konuya birlikte karar vermesi gerekmektedir. Gebeliğin takibini yapmakta olan doktor hamileliğin 36 – 37 haftalık döneminde doğum şekli konusunda bir değerlendirme yapmalıdır. 37. Haftada eğer bebek normal doğum pozisyonunu almaya başladıysa, ağırlığı 4000 gramın altındaysa, bebek rahim ağzını kapatmıyorsa,  anneye yapılan vajinal muayenede çatı darlığı saptanmamışsa normal doğum planlaması yapılır ve bekleme sürecine girilir. Hamileliğin 40. haftasına ve bazen + 7 güne kadar normal doğum beklenebilir. Eğer sezaryene karar verildiyse öncesinde sezaryen için gün verilmelidir.

En İyi Doğum Şekli SağlıklıEğer anne adayı ve bebek için her şey beklendiği şekilde yolunda gidiyorsa ve her ikisi için de herhangi bir tehlike barındıran bir durum söz konusu değilse tartışılmaz şekilde normal doğum en sağlıklı doğum yöntemidir. Kadının bedeninde bulunan normal doğum programı hem anne hem de bebek için en sağlıklısıdır. Sezaryen ise gerektiği takdirde annenin ya da bebeğin hayatını kurtarmak için gerçekleştirilmektedir. Günümüzde ne yazık ki doğum sebebiyle endişe duyan ve gerginlik yaşayan anne adayları genellikle korkularından dolayı sezaryeni tercih etmektedirler.

Ancak anne ya da bebek için herhangi bir engel teşkil etmiyorsa kesinlikle hekimler tarafından normal doğum yapılması önerilmektedir. Böyle bir durumda hekimlerin, gerektiği takdirde sezaryen yapacağını belirterek anne adayını rahatlatması gerekmektedir. Doğum sancısından korkan anne adayları için ise epidural analjezi uygulanarak, normal doğum şansı arttırılabilmektedir. Annelerin bir kısmı ise suda doğum yaparak, suyun gevşetici etkisinden faydalanmak istemektedir. Ancak suda doğum henüz çok yeni olduğu için uygulama ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git