Emzirme Döneminde Meme Ucu Çatlaması Tedavisi

Emzirme Döneminde Meme Ucu Çatlaması Tedavisi
7 Ocak 2015 tarihinde eklendi.

Hamile kadınlar, hamilelik süreçlerinin başlaması ile birlikte hem psikolojik hem de fizyolojik bakımdan çeşitli değişimlerin içerisine girmektedirler. Ne kadar çok hazırlanılırsa hazırlanılsın ya da kişiler kaç defa doğum yaparlarsa yapsınlar birtakım durumların meydana gelmesini engelleyememektedirler. Özellikle de çeşitli nedenlerle vücutlarda meydana gelen çatlamalar, anne adaylarının karşılaştıkları en büyük problemler arasında yer almaktadır.

Emzirmeye daha yeni başlayan annenin meme ucunda meydana gelen çatlaklar, emzirme süreci boyunca devam edebilmektedir. Bu durumlar anneye çeşitli sancılar yaratabilmektedir. Bu nedenle de anneler çeşitli yöntemler deneyerek bu sancıların en az seviyeye indirilmesini sağlamaktadır. Meme ucu çatlakları genellikle bebeğin emiş pozisyonu ile yakından ilgili olmaktadır. Anne adayının bebeğini emzirirken uzman kişiler tarafından önerilen pozisyonlarda tutmaları gerekmektedir. Bu sayede meme ucunda ortaya çıkan çatlamaların meydana gelmesi de engellenebilmektedir.

Meme Ucundaki ÇatlaklarMeme ucu çatlaması durumunda anne adayının gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Çatlayan meme uçlarından mikroplar çok daha kolay bir şekilde geçiş yapabilmektedir. Bu da hem annenin daha çok sancı yaşamasına sebep olurken aynı zamanda bebeğin sağlığı açısından tehlikeli olabilmektedir. Çok şiddetli yaşanan meme ucu çatlakları, annenin bebeğini emzirememesi durumunu da ortaya çıkarabilmektedir. Bu da bebeğin gelişimini son derece derinden etkileyebilmektedir. Meme ucu çatlaması durumlarında anne adayının önlem almaması da ciddi sorunların meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Annenin bu durumlarda bir uzmana görünmesi çok daha faydalı olacaktır. Emzirme, annenin büyüyen süt bezlerini rahatlatırken aynı zamanda göğüs kanseri olma riskini de ortadan kaldırabilmektedir. Bu edenle de annenin bebeğini sağlıklı bir şekilde emzirebilmesi hem anne hem de bebek sağlığı açısından önemlidir.

Bebeğin doğru bir şekilde emzirilmesi, meme ucu çatlakların oluşumunu ortadan kaldırmaktadır. Annenin her emzirme sonrasında meme ucunu ıslak bir bez ile silmesi ve havalandırarak kurutması oldukça önemli olabilmektedir. Her emmede bir diğer memenin kullanılması hem daha az ağrılı emzirmeyi sağlarken bebeğin de daha iyi bir şekilde doymasını sağlamaktadır. Bu sayede meme ucunda oluşan çatlakları da önemli bir derecede engellenebilmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git