Dondurulmuş Embriyo Nedir?

Dondurulmuş Embriyo Nedir?
5 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan üreme yöntemlerinden bir tanesi tüp bebek yöntemidir. Bu yöntem ile ülkemizde ve dünyada bugüne kadar çok sayıda bebek dünyaya gelmiştir. Bu konuda hayata gözlerini açan ilk bebek 1978 yılında İngiltere’de doğmuştur. Bu tedavinin başarı oranı kişilerin taşıdığı özelliklere göre ve tedavi merkezinin sağlamış olduğu şartlara göre değişkenlik göstermektedir. Yapılan araştırmalara göre bu tedavinin başarı oranı yaklaşık olarak yarı yarıyadır. Yani tedavi uygulanan hastaların yaklaşık %50 si gebe kalmaktadır. Ancak hastalara verilen ilaçlar ve kullanılan farkı uygulamalar ile bu oran %70 lere kadar çıkarılmaktadır. Tüp bebek tedavisi oldukça ciddiyet gerektiren bir tedavidir. Tedavide hastalara kolaylık sağlaması için yapılan uygulamalardan bir tanesi de dondurulmuş embriyo yöntemidir.

Tedavi sırasında erkek ve kadın üreme hücrelerinin özel şartlarda döllenmesi sağlanır. Döllenme sonucu embriyo ortaya çıkıyor ve embriyonun hastanın rahmine yerleştirmesi sonucu gebelik oluşuyor. Ancak bu durum her zaman bu kadar kolay olmayabiliyor. Bu yüzden anne adaylarının bu tedavide birkaç deneme yapmaları gerekebiliyor.

dondurulmus-embriyo-nedirDondurulmuş embriyo kavramının önemi de burada ortaya çıkıyor. Toplum içinde bu tedavi ile yakından ilgilenen kişilerin sürekli olarak duydukları dondurulmuş embriyo nedir?  Tedavide üreme hücrelerinden sadece tek bir yumurta döllenmiyor. Birden fazla yumurtanın özel merkezlerde döllenmesi sağlanıyor. Bu uygulamadaki amaç hastanın rahmine yerleştirilen embriyonun oluşmasını sağlayan yumurta ya da yumurtaların dışında kalan yumurtaların saklanmasıdır. İlk denemede başarı sağlanamamışsa dondurulmuş embriyo devreye giriyor ve hastalardan alınan yumurtaların yeniden döllenmesi ve yeniden embriyo oluşması sağlanıyor. Bu uygulamanın yapılabilmesi için hem anne hem de baba adaylarının onayının olması gerekiyor.

Dondurulmuş embriyo uygulaması  farklı amaçlar ile de tercih edilebilir. Bebek sahibi olmak isteyen kişilerin farklı hastalıklardan dolayı görmeleri gereken kemoterapi, radyoterapi gibi tedaviler ya da herhangi bir ameliyat sonucu hastanın yumurtalıklarının zarar görme ihtimali olan durumlarda da bu uygulama kullanılabilir. Hastanın tedavisi sonucunda bebek sahibi olması için dondurulmuş embriyonun tekrar çözünmesi sağlanır ve embriyo hastanın rahmine yerleştirilir. Bu uygulama için ilgili hekim ile ayrıntılı bir şekilde görüşme yapılması ve ondan sonra karar verilmesi gerekir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git