Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?
15 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Anne adayları sancı, lekelenme şeklinde kanama ve su gelmesi belirtileri ile doğumun başladığını anlayabilmektedir. Gebeliğin son aylarında anne adaylarının ara sıra karnı sertleşir ve ağrı hissetmektedir. Bu sancılara yalancı doğum sancısı ya da tıp dilinde Braxton Hicks olarak adlandırılmaktadır. Braxton Hicks yani yalancı doğum sancıları doğumun başladığını göstermemektedir.”  Doğumun başladığı nasıl anlaşılır  “ diye düşünen kadınlar doğumun başladığını daha sık, düzenli ve şiddetli bir şekilde gelen sancılarla anlayabilmektedirler. 10 – 20 dakika aralıklarla ya da daha sık ve düzenli bir şekilde gelen sancılar gerçek doğum sancılarıdır ve doğumun başladığının habercisidir. Anne adayları bu sırada karınlarını ellediğinde karnın sertleştiğini hissedebilirler. Doğum sancılarının yanı sıra sıklıkla bel ve sırt ağrıları da hissedilmektedir. Ancak 2 – 3 saatte bir gelen sancılar yalancı doğum sancılarıdır ve doğumun başladığı anlamına gelmemektedir.

Doğum başladığı zaman sancılarla birlikte kimi zaman lekelenme şeklinde kanamalarda olabilmektedir. Bu kanamalar, rahim ağzının açıldığını ya da nişan kanamasının gerçekleştiğini göstermektedir. Kanamanın şiddeti az ya da çok olursa olsun gebelikte kanama kimi zaman riskli durumların yaşandığını gösterebilmektedir ve mutlaka bir hekime başvurulmasını gerekli kılmaktadır.

Doğum Başlangıcı Nasıl AnlaşılırDoğumun başladığı nasıl anlaşılır yazımıza devam edersek, anne adaylarının doğumun başladığını anlamasını sağlayacak en önemli belirti su gelmesidir. Herhangi bir sancı ya da kanama olmasa bile su gelmesi durumunda hemen doktora başvurmak gerekmektedir. Kimi zaman hastalar akıntı ile su gelmesini karıştırabilmektedir. Akıntı çoğu hamile kadında koyu, yapışkan ve az miktarda bir sıvı gelmesi şeklinde olmaktadır. Su geldiği zaman ise daha fazla miktarda ve akışkan bir su akımı şeklinde olmakta, kimi zaman bacaktan aşağıya akacak şekilde olmaktadır. Hamile kadınlarda akıntı olması, doğumun başladığı anlamına gelmemektedir ve acil bir şekilde hekime başvurulmasını gerekli kılmamaktadır. Ancak akıntı ile su gelmesini birbirinden ayırt edemediğinizi düşünüyorsanız, mutlaka bir hekime başvurmanızda fayda olacaktır. Hekimin yapacağı muayene ile ikisi arasındaki fark mutlaka anlaşılacaktır.

Doğumun başladığı nasıl anlaşılır yazımızda anlatıldığı gibi belirtiler yaşıyorsanız ve doğumunuzun başladığından şüpheleniyorsanız mutlaka hekiminizle iletişim kurmalısınız. Doktorunuz sizi muayene ederek doğumun gerçekten başlayıp başlamadığını anlayacaktır. Eğer doğum başladıysa hastaneye girişiniz yapılacaktır. Ancak doğum başlamadıysa ve herhangi bir riskli durum söz konusu değilse evinize dönmeniz önerilecektir. Doğum başladığı an hastaneye yetişmek için yeterli zaman sahip olacaksınız. Bu nedenle paniğe kapılmadan sakin kalmaya çalışmalısınız.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git