Doğumdan Kaç Gün Önce Çalışmayı Bırakmak Gerekir?

Doğumdan Kaç Gün Önce Çalışmayı Bırakmak Gerekir?
16 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Anne adayları için doğum son derece özel ve önemli anlardandır. Herkes için son derece heyecanlı olan bu durumlarda anne adaylarının kendisine çok daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Hayatını tamamen bebeğe göre ayarlaması gereken anne adaylarının doğum öncesinde de hayatını değiştirmesi gerekmektedir.

Çalışan kadınlar için devlet tarafından doğum izni verilmektedir. Doğum öncesi ve doğum sonrasında toplamda 4 ay boyunca annelere ücretli doğum izni verilmektedir. Bu doğum izinleri anne ve bebeklerin sağlıkları açısından son derece faydalı bir yasal hak olmaktadır. Anne adaylarının 8 hafta doğum öncesi doğum izinleri bulunmaktadır. Bu doğum izinlerini sağlık durumlarına göre daha da azaltmak isteyen ve çalışmasına devam etmek isteyen anne adayları çalışmalarını sürdürmektedir. Fakat devlet tarafından verilen bu 8 haftalık sürecin son üç haftasında kadının izne çıkması zorunludur.

Doğuma kadar çalışmak istese de kadınların son güne kadar çalışmaları yasaktır. Aynı zamanda sağlık durumu çok kötü olanlar, düşük tehlikesi yaşayanlar ya da hamileliğinde ayağa kalkmaması gereken anne adayları için doğum öncesinde verilen 8 haftalık süreç uzatılabilmektedir. Ayrıca kadınların doğum izinlerine en erken doğumdan 2 ay önce çıkabildikleri de kanunlarda belirtilmektedir. Kadınların doğum izinlerini kullanabilmeleri için doğum sürelerini dikkatli bir şekilde hesaplamaları gerekmektedir. Anne adaylarının son adet tarihinden itibaren günü gününe hesaplama yapması ve bu hesaplamalara göre 32. Haftasını belirlemesi gerekmektedir. 32. Haftasını doldurmaması durumunda anne adaylarına doğum izni verilmemektedir. Aynı zamanda anne adaylarının 36. Haftalarında izne çıkmaları da gerekmektedir. Kişilerin doğum izinlerini uzatmak ya da kısaltmaları için doktorlarının sürekli olarak gözetimlerinde olmaları gerekmektedir.

Doğum İzni Ne Zaman BaşlarDoktorları ile birlikte doğumdan önce ve doğumdan sonraki 2 aylık süreçleri dikkatli bir şekilde belirlemeleri gerekmektedir. Daha sonra hamile olduğuna dair doktor tarafından onaylanan belgelerin çalıştıkları yerlerin insan kaynakları departmanlarına bildirmeleri gerekmektedir. İzine ayrılacakları tarihleri de belirtmeleri anne adaylarının bu süreçte zorluk yaşamamaları adına son derece önemlidir. Kişilerin bağlı oldukları sigorta kurumlarına hamilelik durumlarını bildirmeleri son derece önemlidir. Bu bildirmeler kadının hamilelik haklarından yararlanmasında son derece önemlidir.

Doğum izni alabilmek için anne adaylarının bilinçli olması ve hamileliğin deki günleri son derece dikkatli bir şekilde hesaplaması gerekmektedir. Kendisine verilen 2 aylık doğum öncesi ve de 2 aylık doğum sonrası doğum iznini kullanmak hamile ve çalışan bir kadının en doğal hakkıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git