Doğuma Hazırlık

Doğuma Hazırlık
7 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Standart bir gebelikte 40. Haftanın dolmasıyla birlikte bebeğin anne karnındaki gelişimi tamamlanır ve doğum vakti gelir. Pek çok anne bu süreçte oldukça endişeli olmaktadır. Bu durum son derece normal olmakla beraber alınacak bazı tedbirler annenin doğumu daha stressiz bir şekilde atlatmasına yardımcı olmaktadır. Annenin bebeğini dünyaya getirmeden önce tüm hazırlıkları yapmış olduğunu bilmesi özellikle manevi açıdan kendini rahatlatmasını sağlayacaktır. Bu nedenle doğuma hazırlık süreci hem anne hem de bebek açısından oldukça önemlidir.  Hazırlık aşaması hem anne hem bebek için doğum çantası hazırlama, doğum yöntemini belirleme, doğum yapılacak yerin ve doktorun belirlenmesi, bebek bakımı ile ilgili bilgi edinme ve hem ruhsal hem de fiziksel açıdan doğuma hazırlanma gibi süreçleri içermektedir.

Pek çok anne adayı hamile olduğunu öğrendikten hemen sonra rutin kontrollerini yaptırmak, bebeğinin ve kendi sağlığını kontrol altında tutabilmek adına kendine bir hekim belirlemektedir. Devamlı aynı hekimin gözetimi altında bulunmak sık sık hekim değiştirmekten daha iyi bir seçenektir. Hamileliğin ilerleyen aşamalarında ise annenin doğum yöntemini ve doğum yapacağı sağlık kurumunu belirlemesi gerekmektedir. Anne bu kararı verirken güvendiği yakınlarının tecrübelerinden ve çeşitli bilgi kaynaklarından yararlanmalıdır. Bu karar doğuma hazırlık süreci için oldukça önemli bir karardır. Annenin doğumdan uzun bir süre önce bu kararı vermiş olması hem hamileliğinin ilerleyen aşamalarında, hem de doğum esnasında kendini güvende ve rahat hissetmesinde son derece etkilidir. Doğuma hazırlık sürecinde yapılan ve annenin kendine olan güvenini arttıran diğer bir unsur ise bebek bakımı ile ilgili bilgi edinmedir. Bu sayede anne doğumdan sonra neler yapması gerektiğini öğrenecek, belirsizlikten ve yersiz korkulardan kurtulacaktır.

Doğuma Hazırlık SüreciDoğuma hazırlık sürecindeki diğer bir önemli unsur ise doğum çantası hazırlamaktır. Genellikle doğuma 1 ay kala hazırlanmaya başlayan doğum çantaları, hem annenin hem de bebeğin doğum sonrasında daha rahat etmesini sağlamaktadır. Doğum çantaları genellikle bir tanesi anne için bir tanesi de bebek için olmak üzere 2 adet hazırlanmaktadır. Annenin doğum çantasında pijama veya gecelik, sabahlık, çorap veya patik, iç çamaşırı, havlu, hijyenik ped ve tarak, diş fırçası, diş macunu, nemlendirici gibi kişisel eşyaların bulunması gerekmektedir. Bebek için hazırlanan doğum çantasında ise eldiven, patik, şapka, hırka, uyku tulumu, havlu, önlük, battaniye, biberon, emzik, bebek bezi, temizleme mendilleri ve bebek pudrası gibi eşyaların bulunması gerekmektedir. Tüm bu hazırlıklar sayesinde anne adayı doğuma daha rahat girebilecektir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git