Doğum Zamanı Hesaplama

Doğum Zamanı Hesaplama
11 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Hemen her ailenin en büyük hayali sağlıklı bir çocuğa sahip olabilmektir. Hamilelik sürecinin başlamasından sonlanmasına kadar geçen tüm süre boyunca anne ve baba adayları bebeklerini kucaklarına alacakları günü heyecanla beklemektedirler. Bebeğinin doğum tarihinin önceden kestirilmesi, bebek için yapılacak olan hazırlıkların tamamlanması, anne ve babanın da kendini bebeğin doğumundan sonra ki süreç için kendilerini hazırlamaları açısından önemlidir. Elbette ki doğum süreci, içerisinde annede fiziksel ve bunun akabinde psikolojik olarak gelişen değişimler baba adaylarından çok özellikle anne adaylarının daha çok doğum süresini hesaplamalarına neden olan uzun vadeli bir süreci kapsıyor.

Doğum zamanı son adet tarihine göre mi yoksa yumurtlama yani gebe kalınan güne göre mi hesaplanıyor?

Gebelik süresinin hesaplanmasında hep bir tutarsızlık yaşanmıştır. Doğum süresinin adet tarihine göre mi gebe kalınan tarihe göre mi hesaplanacağı insanlar tarafından oldukça karıştırılan ve çoğu zaman net bir sonuca bağlanamayan bir konu olmuştur. Zaten hali hazırda da çeşitli sapmalar neticesinde gelen o heyecanlı anın tarihi aslında kesin olarak ‘’şu kadar’’ diye belirtilecek net bir süreye sahip değil. Ancak yapılan araştırmalara göre doğum zamanı hesaplamasının son adet tarihine göre yapılmasının hemen hemen net sonuçlar verdiği bilinmektedir. Bu son adet tarihi hesaplamasının tıp dilinde ki karşılığı  ‘’Nagele kuralı’’ ya da ‘’Nagele kanunu’’ olarak bilinmektedir.

Bu Nagele kuralı, özellikle düzenli bir adet çizelgesine sahip olan kadınlar için geçerlidir. Çünkü düzensiz adet gören kadınlar da bu süre net olarak hesaplanamamaktadır. Bu kurala göre ideal gebelik 9 ay 10 gün olarak belirlenmiştir. Nagele kuralı günü gününe doğru sonuçlar vermiyor olsa da normal bir gebeliğin 40. Haftaya göre sonuçlanması gerektiğini kesin bir şekilde ifade ediyor. Yani doğumlar bu hesaba göre 40. haftayı takip eden 41. ve 42. hafta içerisinde gerçekleşmeli. Ancak ülkemizde gerçekleşen doğum verilerine göre gebelikler genelde 40. haftadan önce son buluyor.

Doğum zamanı hesaplama konusunda bilinen en büyük yanlış, kişilerin gebelik sürelerini gebe kaldıkları güne göre hesaplamaları düşüncesidir. Ancak bilinmelidir ki gebe kalınan tarihe göre hesaplanan doğum zamanı ile son adet tarihine göre hesaplanan doğum tarihi arasında yaklaşık olarak 2 haftalık bir süre farkı vardır. Yani Nagele kuralına göre 40. hafta içerisinde gerçekleşmesi gereken doğum, gebelik tarihine göre hesaplandığında 38. hafta sonunda son bulmaktadır.

Elbette ki bu hesaplamalar planlı gerçekleştirilmek istenen gebelikler için söz konusu. Sonuç olarak bazı aileler gebeliklerin kendileri için özel olan tarihlerde son bulmasını ve bebeklerinin o tarihte dünyayı gelmesini sağlamak istiyor. Bu gibi durumların aksine doğumlar çoğunluk ile sürpriz bir şekilde başlıyor ve sağlıklı bir gebelik geçiren anne adaylarında yine yukarda belirttiğimiz zaman aralıkları içerisinde son buluyor.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git