Doğum Sonrası Kaç Ay İzin Kullanılabilir?

Doğum Sonrası Kaç Ay İzin Kullanılabilir?
21 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Ülkemizde kadınların doğum izinleri ile ilgili birçok söylenti dolaşmaktadır. Bazı kişiler doğum izinleri hakkında bir bilgi verirken bazı kişiler ise farklı bir bilgi vermektedir. Bu durum çalışan ve doğum yapan bayanların akıllarını karıştırmakta ve kendilerine zorluk çıkarmaktadır. Bu konuda devletin ilgili kurumları tarafından kanunla belirlenen maddeler vardır.

Türkiye sınırları içerisinde hizmet veren işletmelerin tamamı bu konuda çıkarılan kanuna uymak zorunda ve doğum yapan personeline olması gereken süre boyunca izin vermek zorundadır. Doğum sonrası izin konusunda belirlenen şartların gerçekleştirilmesi için anne adayların ilgili kurumlardan hamile olduklarına dair rapor alması gerekir.

Doğum Sonrası İzin Süreleri

Doğum Sonrası Kaç Ay İzin VerilirKadın çalışanların doğum sonrası izin durumları 4857 Sayılı İş Kanunu ile açıkça belirtilmiştir. Çalışan kadınlara hamilelik sürecine girdikten sonra doğumdan önce ve sonra olmak üzere izin kullandırılmalıdır. Kadın çalışanların doğumdan önce sekiz hafta, doğumdan sonra sekiz hafta toplam on altı hafta izin almaları yasaldır. İşverenler de bu konuya gereken özeni göstermeli ve kanun çerçevesinde hamile olan kadınlara tanınan haklar konusunda kişilere yardımcı olmaları gerekir. Birden fazla bebek bekleyen anne adaylarında ise doğum öncesi tanınan sekiz haftalık izin süresi on hafta olarak belirlenmiştir. Kanun kadınlara bu konuda ayrı bir şansta tanımaktadır. Hamile olan çalışan kadınlar istedikleri takdirde doğum öncesindeki sekiz haftalık izinlerinin bir kısmını kullanmayıp bu izinleri doğum sonrasındaki izin sürelerine ilave edebilirler.

Çalışan kadınlar kanuna göre doğuma üç hafta kalana kadar çalışmaya devam edebilirler. Ancak izin durumunun bu şekilde değiştirilmesi için doktor onayının olması şarttır. Doktor hamile olan anne adayını muayene ettikten sonra sağlık durumunun uygun olması durumunda bu onayı verir. Tüm bu süreler boyunca kadın işçilerin maaşlarında herhangi bir kesinti olmaz ve eksiksiz bir şekilde maaşlarını almaya devam ederler. Ancak izin süresinin yeterli gelmemesi ve anne adaylarının bebeklerine daha iyi bakmak istemeleri durumunda doğumdan ve hamilelere tanınan izin sürelerinden sonra altı ay izin verilebilir. Doğum sonrası izin ücretsiz izin kapsamındadır ve çalışan kadınlar bu sürede maaş alamazlar.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git