Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
8 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Doğum süreci kadar doğum sonrası süreç de hem anne hem de bebek açısından oldukça önemlidir. Bu süreç anne adayının doğumunu hangi yöntemle yaptığı ile yakından ilgilidir. Günümüzde genel olarak 2 tip doğum yöntemi bulunmaktadır. Bunlar normal doğum yöntemi ve sezaryen doğum yöntemidir. Son yıllarda tıp alanında yaşanan ilerlemeler epidural yani ağrısız doğum yöntemini ortaya çıkarmış olsa da bu yöntem de doğum sonrası süreç dikkate alındığında normal doğum kapsamı altında değerlendirilmektedir. Normal doğum sonrası dikkat edilmesi gerekenler denildiğinde akla ilk gelen kanamalar olmaktadır. Doğumdan sonraki süreçte aralıklarla kanama meydana gelmesi son derece normaldir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus kanama miktarı ve kanama süresidir. Bu sebeple ilk günler annenin kanama durumunu yakından takip etmesi ve anormal bir durumda doktoruna mutlaka haber vermesi gerekmektedir.

Normal doğum sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında damarlarda şişme ve ağrı gibi durumlar da bulunmaktadır. Bunun yanında idrar yapmada güçlük ve dikişlerin atması gibi durumlarda doktora danışmak gerekmektedir. Sütün gelmemesi veya çok az olması durumunda da bu konuda yardım almak gerekebilmektedir. Sezaryen doğum sonrası dikkat edilmesi gerekenler denildiğindeyse akla ilk olarak dikişler gelmektedir. Sezaryen doğum bir nevi ameliyat olduğu ve anne karnına çok fazla dikiş atıldığı için, hastaneden taburcu olduktan sonra dikişlerin bakımına oldukça özen göstermek gerekmektedir. Özellikle ilk 3 gün doktorun bilgisi dışında duş alınmamalı ve bu bölgenin suyla temasından kaçınılmalıdır. Dikiş yerlerinde açılma, kanama, sızıntı gibi durumlarda mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Sezaryen ile doğum yapan kadınlarda sütün hemen gelmemesi gibi durumlar olabilmektedir. Süt üretimini harekete geçirmek adına bebeğin mümkün olduğunca sık emzirilmesi gerekmektedir.

Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler NelerdirNormal veya sezaryen olsun doğum sonrası dikkat edilmesi gerekenler açısından pek çok ortak nokta da bulunmaktadır. Bunlardan ilki eğer doktor tarafından yazılmış ilaçlar varsa bunların alımını aksatmamaktır. Hamilelik ve doğum gibi zorlu dönemlerden geçen annenin bol bol dinlenmesi ve stresten uzak durması gerekmektedir. Doğum bağırsak hareketlerinde yavaşlamaya sebep olduğu için pek çok annede doğumdan sonra kabızlık sorunu görülmektedir. Bunu aşabilmek için annenin lifli gıdalar tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bununla beraber bol taze meyve ve sebze yenilmesi süt üretimini arttırdığı gibi, annenin doğumla kaybettiği vitamin ve mineralleri geri kazanabilmesi açısından oldukça önemlidir. Lohusa dönemindeki kadınların günde en az 2 litre su tüketmesi gerekmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git