Doğum Sancısı Nasıldır?

Doğum Sancısı Nasıldır?
30 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Gebeliğin sonlarına doğru gelindiğinde kadınlarda kasılmalar başlar. Bu kasılmalar doğum zamanının yaklaştığını belli eden uyarılardır. Tabi ki bu sancıların sıklığı doğumun yakın ya da uzak olduğunu belli etmektedir. Kadınlarda meydana gelen rahim kasılmalarının sıklığı arttığında doğum sancısı nasıldır durumu gündeme gelmektedir. Belli aralıklarla oluşan bu kasılmaların sıklığı arttığında doğum zamanı gelmiştir. Rahim kasılmaları bayanlarda ağrı ya da sancı olarak algılanmaktadır. Doğumunu normal yollarla yapan bayanlarda bu ağrıların şiddeti daha fazla olarak hissedilmektedir. Fakat bu sancılar sağlıklı bir bayanda olması gereken ağrılardır.

Rahim kasılmalarıyla birlikte bayanların rahat ve sağlıklı bir doğum yapması kolaylaşmaktadır. Ayrıca bayanlarda yalancı doğum sancısı da gerçekleşmektedir. Bu yalancı sancılarda ağrılar ya da kasılmalar belli zaman aralıklarında olmamakla birlikte düzensizdir. Ağrılar başladığında bayanlar sık sık derin nefes almalı ve kendilerini rahat edebilecekleri bir konumda tutmalılar. Sancıların sıklığı artmaya başladıysa bunun doğum sancısı olduğu anlaşılmalıdır. Dokuz ayın dolmasıyla birlikte bayanlarda rahim kaslarında kasılmalar meydana gelmektedir. Kasılıp ve gevşemeler doğumun habercisi olabilir. Bu kasılma ve gevşemeler ağrılara sebep olmaktadır.

Doğum SancısıBelirli zaman aralıklarıyla gerçekleşen bu ağrılar bayanlarda oluşabilecek bel ağrılarına bezer ağrılar gibi olmaktadır. Doğum sancısı olduğunda bunu anlamak için en ayırt edici faktör belli zaman aralıklarıyla gerçekleşiyor olmasıdır. Zaman aralıkları sıklaşıyorsa ve hissedilen sancılar artmışsa bebeğiniz artık dünyaya gelmek istiyor demektir. Bayanların yanında bu kasılmalar sırasında onlara destek olan birinin olması önemlidir. Size yardımcı olacak ve o stresli anlarda sizi rahatlatabilecek bir kişinin yanınızda olması kendinizi rahat hissetmenizi sağlayabilir. Dokuz aylık bu süreç boyunca hamilelik ile ilgili kitaplar okuyup bu anlarda nasıl davranmanız gerektiğini öğrenmişseniz bu evreler sizin için oldukça kolay geçmektedir.

Nefes alıp verme egzersizleri sizi en rahatlatacak yollardan biridir. Doğum sancısı başladığı anda sakin kalabilmek bu zamanların kolaylıkla atlatılmasını sağlamaktadır. Hamilelik süresi boyunca doktorunuzun size önerdiği egzersiz hareketlerini yapmış olmakta bu ağrıların daha az şiddetli şekilde atlatılmasını sağlamaktadır. Doğum anında ve öncesinde ne kadar bilgi edinirseniz bu bilgiler size yardımcı olmaktadır. Kendinizi güvende hissetmenizi sağlamaktadır. Bu ağrı ve sancıların tamamen doğal şeyler olduğunu unutmamalı ve sakin kalmaya özen göstermelisiniz. Bilinçli olmak ve hamileliğin her evresinde neler olabileceğini öğrenmek te size doğum esnasında büyük yarar sağlamaktadır. Bu sancılar boyunca nefes alıp verişinizi kontrol etmeli ve konsantre olup bu ağrıların daha az şiddetle geçmesini sağlayabilirsiniz.

Doğum Sancısı Nasıldır? ile ilgili 4 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
 1. Kübra dedi ki:

  Merhabalar. Ben 20 yaşında bir bayanım erkek arkadaşım Korunmasız olarak ilişkiye giriyor ve içime boşalmak istiyor. Hamile kalmamak için ne yapmalıyım teşekkür ederim

  1. Jinekolog dedi ki:

   Riskli bir durum, tedbir için bazı ilaçlar var ancak hamileliği %100 önlememektedir.

 2. Tuğçe dedi ki:

  ben 21 haftalık hamileyim. ilk gebeliğim. 11 şubatta ilk defa sağ kasığım da bıçak saplanır gibi bir ağrı oldu. doktora gittim bebekte sorun olmadığını söyledi fakat ağrının neden olduğunu söylemedi. bu ağrının sebebi nedir?

  1. Doktor dedi ki:

   Merhaba

   Çok basit nedenler olabilir gaz sıkışması gibi

Sayfa başına git