Doğum Öncesi Heyecandan Nasıl Kurtulurum?

Doğum Öncesi Heyecandan Nasıl Kurtulurum?
13 Aralık 2014 tarihinde eklendi.

Kadınların hamilelik dönemlerinde en büyük korkularından birisi de doğum korkusudur. Bu nedenle kadınların büyük bir kısmı sıklıkla doğum öncesi heyecan yaşamakta ve bu heyecan sebebiyle doğumun daha da sıkıntılı geçmesine sebep olabilmektedirler. Tabii ki bu heyecan doğum korkusu ile birlikte bir an önce bebeğini kucağına almak istemenin getirdiği pozitif duyguları ve sabırsızlığı da içerisinde barındırmaktadır. Kısacası doğum öncesinde anne adayları hem heyecanlı hem de kaygılı bir süreç yaşamaktadırlar.

Tüm bu karmaşık duyguların yaşanması ise hamileliğin getirdiği doğal durumlardan birisidir ve anne adayı hissettiği bu duygularla savaşmak yerine öncelikle sahip olduğu duyguları kabul ederek kendisini sakinleştirmeye çalışmalıdır. Anne adayları doğum öncesi heyecan içerisinde doğumun nasıl gerçekleşeceği ile ilgili korkularının yanı sıra bebeğinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelip gelmeyeceği, doğum sonrasındaki bakımı gibi birçok endişeyi de aynı anda hissetmektedir.

Doğum Öncesi Heyecan Neden OlurDoğum öncesi heyecan neden olur? Doğum öncesi heyecan yaşanmasında hormon değişimlerinin de büyük bir katkısı olduğu unutulmamalıdır. Bu dönemde ailesinin ve eşinin desteği bir kadın için son derece önemlidir. Kadınlar endişe ve heyecan dozunu azaltabilmek için sevdiği ve değer verdiği insanların yanında olduğunu bilmeyi tercih edebilirler. Doğum öncesi heyecan ile başa çıkabilmek için bir diğer önemli detay da doğum ile ilgili her türlü detay hakkında bilgi edinmek olacaktır. Kadının hissettiği heyecan ve endişenin en büyük sebeplerinden birisi de ne olacağını bilememesidir ve doğumla ilgili merak ettiği her şeyi öğrenerek kaygılarını ve heyecanını bir miktar da olsa yatıştırabilecektir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git