Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?
25 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Her çift kendisi için uygun zaman ve uygun ortamda bir çocuk sahibi olmak istemektedir. Kendileri için hem maddi hem de manevi yeterlilik çocuk sahibi olmak için gerekli olmaktadır. Çocuk sahibi olmak istemeyen fakat cinsel hayatına devam etmek isteyen kişiler, gerekli doğum kontrol yöntemlerini denemeyi tercih etmektedirler. Bu doğum kontrol yöntemleri günümüzde birçok farklı yollar ile gerçekleşebilmektedir.

Kişilerin bakabilecekleri kadar çocuk yapmaları aile içlerindeki geçim açısından son derece büyük bir önem taşımaktadır. Çocuk bakmak düşünüldüğünden çok daha büyük bir maddi ve manevi birikim gerektiren bir olgudur. Bu nedenle de kişilerin çocuk yapmadan önce çocuk bakabilecek yeterlilikte olmaları gerekmektedir. Günümüzde birçok doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Genellikle kadınlara uygulanan bu yöntemleri bayanların bir doktor kontrolü altında gerçekleştirmesi sağlıkları açısından çok daha önemlidir.

Peki, doğum kontrol yöntemleri nelerdir ve de nasıl uygulanır?

Doğum Kontrol Yöntemleri NelerdirDoğum kontrol denildiği zaman akıllara ilk gelen doğum kontrol hapları olmaktadır. Bu doğum kontrol hapları kadınlara uygulanmakta ve düzenli olarak verilmektedir. Kadınların bu hapları düzenli kullanması doğum kontrol açısından son derece önemlidir. Doğum kontrol hapı kadınlarda çeşitli yan etkilere de sebep olabilmektedir. Halk arasında son derece yaygın olan bulantı, kusma, sinirlilik hali ve de sürekli yorgunluk doğum kontrol haplarının yan etkileri olsa da kişiler bu hapları kullanmaya ve de güvenmeye devam etmektedir. Doğum kontrol haplarının dışında ülkemizde ve de tüm dünyada yaygın şekilde kullanılan birçok doğum kontrol yöntemi de bulunmaktadır. Hormonlu ve de hormonsuz olarak ayrılan spirallerde bulunmaktadır. Bu spiraller genellikle çocuğu olan ve doğum yapmış kadınlara uygulanmaktadır. Deri altı implantları da son yıllarda sıkça kullanılan doğum kontrol yöntemleri arasında yer almaktadır. Tüm dünyada ve ülkemizde güvenilir doğum kontrol yöntemi kadınların iki tüplerinin de birden etkisiz hale getirilmesidir. Bu işlemlerde genellikle iki tüp birden bağlanabilmekte ya da yakılabilmektedir. Bu sayede kişilerde hamilelik durumları ortadan kaldırılırken cinsel hayatlarını hiçbir şekilde etkilememeye dikkat edilmektedir.

Doğum kontrol yöntemleri yüzde yüz kesin sonuç veren yöntemler olmamaktadır. Bunun için uzmanlar cinsel ilişki sırasında kondom kullanılmasının çok daha garantili bir işlem olduğunu belirtmektedirler. Kondom yırtılması durumunda ise ertesi gün hapları gebe kalma riskini ciddi ölçüde düşürebilmektedir. Bu gibi doğum kontrol yöntemlerini kullanarak kişiler uygun olmadıkları zaman ve ortamlarda çocuk sahibi olmayı önleyebilme imkânına sahip olabilmektedirler.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git