Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı
1 Mayıs 2015 tarihinde eklendi.

Bilgilendirme yazılarımızın bu bölümünde sizlere istenmeyen hamileliklerden korunmak için yaygın biçimde kullanılan doğum kontrol hapları hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle bilinmesi gereken ayrıntı doğum kontrol hapını kullanmaya ilk adet günü başlanması gerektiğidir. Her gün devamlı kullanılmalıdır. 21 günlük olarak belirtilen doğum kontrol hapları yirmi bir gün boyunca aralıksız kullandıktan sonra bir hafta ara verilmeli, verilen bu aradan sonra ister adet döneminde olunsun ister olunmasın ikinci kutuya başlanmalıdır. Devamlı kullanılan doğum kontrol haplarında ise durum bu şekilde değildir, ilk kutu bittikten sonra hiç ara verilmeden ikinci kutuya geçilmelidir.

Doğum kontrol hapları almayı kişi kesinlikle unutmamalı ve günlük olarak bu hapları almalıdır. Bazı yan etkiler görülebilir. Bunlar bulantı, cinsel isteksizlik, baş ağrısı, adet olmadan kanama gibi belirtilerdir. Doğum kontrol hapları günlük ilaçlardır. Bir gün unutursanız belki çok şey fark etmez, ama ikinci gün unutulduğunda koruma ortadan kalkar. Aynı şekilde kutu bittikten sonra da sizi korumayacaktır. Herhangi bir damar tıkanıklığı tanısı olanlar için doğum kontrol hapları risklidir. Aynı şekilde ciddi karaciğer hastalığı olanlar, meme veya genital organlarda kötü huylu tümörü olanlar, karaciğer bölgesinde iyi ya da kötü tümörü olanlar, ciddi migren öyküsü bulunanlar, gebelik şüphesi taşıyanlar bu hapları kullanmamalıdır.

Bunların dışında sebebi henüz çözülememiş iç kanama durumlarında da doğum kontrol hapları kullanmak risklidir. Son zamanlarda piyasada bulunan düşük dozlu doğum kontrol hapları kilo almaya yol açmazlar. Kişiler bu konuda kendilerini kontrol etmelidir. Doğum kontrol hapları her günün aynı saatinde alınmalıdır. Eğer eş zamanlı olarak farklı sebeplerle (antibiyotik) gibi ilaçlar kullanılacaksa haplar arasındaki etkileşim kontrol edilmelidir. Çünkü bazı ilaçlar bu hapların etkilerini yok edebilir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. havva dedi ki:

    iyi günler;
    25 yaşındayım 1 kızım var yaklaşık 4 yıldır doğum kontrol hapı kullanıyorum 2.çocuğu düşünüyorum ve 1 ay önce doğum kontrol hapı kullanmayı bıraktım. yapmam gereken bir şey var mı? yada kaç ay içinde hamile kalma ihtimali olabilir.

    1. Doktor dedi ki:

      Merhaba Havva Hanım, doğum kontrol hapını kullanmayı bıraktıktan 3 ay sonra pasif olan yumurtalıklar ancak kendini toparlayıp aktif hale gelmeye başlıyor. Yumurtlama dönemlerinizde ilişkinize önem verin. Denemelerinize devam edin. Doktorunuza kontrollere gidin.

Sayfa başına git