Doğum Kontrol Hapı İçmek Unutulursa Ne Olur?

Doğum Kontrol Hapı İçmek Unutulursa Ne Olur?
11 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Öncelikle yazımıza doğum kontrol hapının ne olduğunu, nasıl kullanıldığını açıklamak ile başlayalım.

Doğum kontrol hapı, levonorgestrel hormonunu içermektedir. Bu hormonun cinsel ilişki sonrasında kadının vücuduna girmesi olası yumurtlamayı engellemektedir. Bu yumurtlamanın engellenmesi olası hamilelikleri de ortadan kaldıracaktır. Böylelikle bireyler hazır olmadıkları sürece hamilelik süreci yaşamayacaklardır. Ancak elbette ki gebelik durumunun doğum kontrol hapı kullanımından önce ortaya çıkması bu hapın daha sonrasında kullanımında yaşanacak etkileri ortadan kaldıracaktır.

Cinsel ilişkide ki hamilelik faktöründen kişileri koruyan bu haplar kullanıldıkları anlarda özellikle yeni başlayanlar için birtakım yan etkilere sebebiyet vereceklerdir. Meme hassasiyeti, baş dönmesi, kusma gibi olaylar bu yan etkilerin arasında yer almaktadır.

Peki, doğum kontrol hapının kullanımı nasıl gerçekleştirilirse olası hamilelik durumunu ortadan kaldırır ve verimli olur?

Kadınlar kişiden kişiye değişmek ile birlikte ortalama 28 günde bir adet kanaması görmektedirler. Bu hapların kullanımı bu yüzden çok önemlidir. Bu hapların kullanımında normal adet döngüsüne zarar verilmemesi gerekmektedir. Hapların 21 günlük ve 28 günlük olmak üzere iki ayrı tipi mevcuttur. 21 günlük olan hap tipinde ilaç kullanımı 21 gün içerisinde olur ve 7 gün ara verilir. 7 günlük arada adet kanaması görülür. 28 günlük olan hap tipinde ise 21 gün hormon 7 gün demir takviyesi yapılır. Bu tipte ara verilmeden ilacın kullanımı önemlidir. Bir diğer önemli nokta ise hapların doğru kullanılmasıdır. Bu haplarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta her gün aynı saatte alınması gerektiğidir. Aksi takdirde bazı sürprizler ile karşılaşmak kaçınılmazdır.

Ayrıca düzenli kullanılmayan ilaçlar kişinin gebe kalmasına sebebiyet vereceği gibi, gebeliğin fark edilmediği zamanlarda ilacın kullanımına devam etmek anne adayına ve bebeğine çeşitli rahatsızlıklar verebilmektedir. Bu yüzden hapın prospektüste yazan kullanım şekline göre hareket edilmesi oldukça önemli bir durumdur.

Kullanım şekli gereği her gün içilen hapın o gün içerisinde içilmesinin unutulması durumunda ne yapılması gerekmektedir?

Bu durum unutulan süreye göre değişmektedir.

Bir gün unutulur ise:

Hapın kullanımı unutmaya bağlı olarak bir gün sekteye uğrarsa, hatırlanıldığı anda hapın tekrar alınması uygun bir davranış olacaktır. Ertesi gün ki ilaç alımı yine normal saatinde olmalıdır.

İki gün unutulur ise:

Hapın kullanımı unutmaya bağlı olarak iki günlük sekteye uğrarsa bu durumda iki gün üst üste ikişer hap alınması ve kutunun kullanımına olağan şekilde devam edilmesi uygun olacaktır. Ancak unutulan bu iki günlük süreden sonra kişilerin cinsel ilişkilerine başka doğum kontrol yolları (prezervatif…) eklemesi gerekecektir.

Üç gün unutulur ise:

Hapın kullanımı unutmaya bağlı olarak üç günlük bir sekteye uğrarsa eski paketin bir an önce atılması ve yeni bir pakete başlanması gerekmektedir.

Doğum Kontrol Hapı İçmek Unutulursa Ne Olur? ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. ..... dedi ki:

    Sorum olcaktı erkek ark birkte olduk tennmuz 29 da boşlamam olmadı dedı Ağustos’un 10 nunda adet gördüm 8 gün sonra gine birkte olduk boşlama oldu bu sefer 1 saat içinde ertesi gün hapi aldım hamile kalma riski varmi ….

    1. Doktor dedi ki:

      Merhabai ertesi gün hapı kullandığınız için gebe kalma riski ortadan kalkar.

Sayfa başına git