Diş Buğdayı Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Diş Buğdayı Nedir? Ne Zaman Yapılır?
16 Kasım 2014 tarihinde eklendi.

Diş buğdayı eski bir Türk geleneği olarak bilinmektedir. Anadolu’nun pek çok yöresinde uygulanan yerleri vardır. Diş buğdayı ne zaman yapılır diye soruyorsanız; bebeğin ilk dişi çıktığında yapılır. Yapılma nedenleri arasında pek çok şey söylenmektedir; bebeğin dişleri ileri yaşlarda da sağlam olsun diye, bebek çabuk büyüsün ve bebeğin rızkı hep artsın niyetiyle yapılmaktadır. Genelde aile arasında gerçekleşir. Bebeğin ilk dişi çıktığı anda genelde anne ve babası görür ama ilk gören hediye alır geleneği doğrultusunda anne-baba görmemezlikten gelir akrabalardan birinin bunu görmesiyle o akraba bebeğe hediye alır gibi geleneklerde vardır. Bebeğin ilk diş ile diş buğdayının hazırlanması başlar.

diş buğdayıDiş buğdayı; aşurelik buğday haşlanır, ılıması beklenir ılıma gerçekleşince toz şeker ilave edilir sonra nar ve cevizle güzelce karıştırılır. İçine yüzük ya da boncuk koyanlar da vardır. Bu boncuk ya da yüzük saklanır ve kim bulursa bebeğe hediyeler alacağına delalettir gibi etkinlikler de yapılabilir. Akabinde çeşitli eğlenceler de yapılmaktadır. Diş buğdayının yanında pastalar, börekler, kekler, kurabiyeler, salatalar, çay ve meyve suları gibi içecekler de ikram edilir. Diş şeklinde hazırlanan organizasyon biçiminde de gerçekleşebilir. Diş şeklinde şeker hamurundan kurabiyeler gibi. Yine gelen misafirlerinize diş şeklinde küçük çerçeveler ile tatlı bebeğinizin en beğendiğiniz fotoğrafını koyabilir buzdolabı magneti ya da süs olarak hediye edebilirsiniz. Hem sizden hem bebeğinizden hoş bir hediye olacaktır. Diş şeklinde pasta yaptırabilir bununla olaya hem espri hem de orjinallik katabilirsiniz.

Bazı kesimlerde eğlence olarak bebeğin önüne bir örtü serilir bu örtü üzerine; defter, tarak, top, kitap, makas, oyuncak, kaşık-çatal, fotoğraf makinesi, müzik aleti gibi nesneler konur bebek bunlardan hangisini seçerse ileri de meslek tercihini bu obje doğrultusunda yapacağı meslek bilinmiş gibi olur. Diğer bir ritüelse yeni dişerli çıkan bebeğin üzerinden buğday serpilir bu diğer dişleri çabucak çıkması içindir. Diş buğdayı diş hediği olarak da bilinmektedir.

Bebeğinizin incileri dökülmeye başladığında siz de aktiviteyi yapabilirsiniz. Bu gibi aktiviteler günümüzde yapılamaya devam edilmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git