Daha Fazla Süt İçin Yenmesi Gereken Besinler

Daha Fazla Süt İçin Yenmesi Gereken Besinler
5 Ocak 2015 tarihinde eklendi.

Her anne bebeğini çok daha sağlıklı bir şekilde beslemek istemektedir. Bu nedenle de bebeğini dünyaya getirdikten sonra gerekli besinleri tüketmeli ve bebeğini daha iyi bir şekilde beslemelidir. Anne adayının ilk altı ay bebeğini emzirmesi gerekmektedir. Bu sayede bebek çok daha sağlıklı bir şekilde gelişirken zekâ gelişimi gibi önemli faktörleri de yerine getirebilmektedir.

Süt Arttırma YöntemleriBebeğin hem sağlıklı gelişimi hem de ileriki yaşamında bağışıklık sisteminin daha kuvvetli olabilmesi için anne sütü ile beslenmesi oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı için annenin su tüketimine önem vermesi gerekmektedir. Bol bol su içen anne hem lohusalık döneminde daha az sıkıntı yaşarken hem de sütünün de artmasını sağlayabilmektedir. Her anne bebeğini kendi sütü ile beslemek istemekte ve bu nedenle de sütünü arttırmak istemektedir. Bu nedenle de uzmanlar birtakım besinlerin anne sütünü arttıracağını bildirmekte ve annelere önermektedir. Yemek sırasında içilen iki bardak su, sütün artmasını önemli ölçüde arttırmaktadır. Anne ve bebek sağlığı açısından meyve ve sebze tüketimine önem verilmelidir. Annenin her gün mutlaka su içeren sebzeleri tüketmesi gerekmektedir. Salata, emzirme dönemindeki annenin vazgeçilmez besinleri arasında yer almalıdır. Yeşil yapraklı sebze ve meyveler, anne sütünün artması konusunda oldukça etili olduğundan, uzmanlar tarafından da sıklık ile önerilmeye devam edilmektedir. Salatalara çok fazla yağ, tuz ya da sos koyulması yerine bol limon ya da nar ekşisi koyulmalıdır. Yağlı yemekler ya da kızartmaları tüketmek yerine doğal besinleri tüketmeleri gerekmektedir.

anne-sutu-arttırmaİçecek konusunda da annenin ayran, soda, taze sıkılmış meyve suyu ya da bol bol su tüketmesi gerekmektedir. Kafeinli ya da bol asitli içecekler kişinin sağlığına zararlı olduğu kadar emzirme döneminde olan anneyi çok daha derinden etkileyebilmektedir. Bitki çaylarından olan rezene, ıhlamur gibi içecekler annenin hem kendini çok daha rahat hissetmesini sağlarken aynı zamanda sütünü de arttırmaktadır. Bu nedenle de anne hem kendi hem de bebeğin sağlığı açısından sağlıklı besinleri tüketmelidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git