Çocukların Oyun Alanları Sağlıklı mı?

Çocukların Oyun Alanları Sağlıklı mı?
12 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Havaların oldukça sıcak olduğu keyifli yaz günlerinde çocuklar evlere tıkılı kalmak yerine dışarıda onlar için özel olarak tasarlanmış olan çocuk oyun alanlarında yaşıtları ile oyun oynayarak eğlenceli zaman geçirmeyi tercih etmektedirler. Çocuklar dışarıda oyun oynayarak hem bol miktarda temiz hava almakta, hem de kendileri için oldukça sağlıklı olacak şekilde egzersiz yaparak sosyalleşme imkanına sahip olmaktadırlar. Ancak çoğu ebeveyn, çocuklarının oyun alanlarında oynaması konusunda endişeli olmakta ve çocukların oyun alanları sağlıklı mı diye düşünmektedir. Kimi zaman tehlikeli durumların yaşanabileceği oyun alanlarında alınabilecek bazı önlemler ile hem siz hem de çocuğunuz keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Çocuk oyun alanlarında, çocukların ebeveynlerinin denetimi altında olması son derece önemlidir. Böylece tehlikeli olabilecek davranışlar engellenebilmekte ve acil bir durumda ilk yardım uygulaması aileler tarafından anında yapılabilmektedir. Bu nedenle çocuklara mutlaka bir yetişkinin refakat etmesi son derece önemlidir. Oyun alanlarında aynı zamanda çocukların yaş gruplarına göre farklı alanlar oluşturulmalıdır. Böylece büyük çocuklar küçük çocukların oyunlarına müdahale etmez ve tehlikeli durumların ortaya çıkması da engellenmiş olur. Bu durumun kontrol edilmesi için de çocukların mutlaka yetişkin denetiminde oyun oynaması gerekmektedir. Yetişkinler gerektiği takdirde duruma müdahale edebilmelidirler.

Çocukların Oyun Alanları Sağlıklı mıdırÇocukların oyun alanları sağlıklı mı diye düşünen ebeveynlerin park zeminlerini de kontrol etmesi gerekmektedir. Park zeminleri çocukların yaralanmalarının engellenmesi açısından büyük bir önem teşkil etmektedir. Park zemininin darbeleri emici bir özelliğe sahip olması gerekmektedir. Asfalt ya da beton zeminler çocuk oyun alanları için hiç uygun değildir. Toprak ya da çimen zeminlerde hava şartlarına göre emicilik özelliğini kaybedebileceği için önerilmemektedir. Çocuk oyun alanları için genellikle kauçuk ya da kum zeminler tercih edilmelidir. Çakıl zeminlerde oldukça uygundur, ancak 3 yaşın altındaki çocukların çakılları yutma olasılığına karşı ailelerin küçük çocuklarını çakıl zeminli oyun alanlarına götürmeleri tavsiye edilmez. Zemin kaplaması kalınlığı da oldukça önemlidir. 60 cm yüksekliğinde bir ekipman için 5 cm kalınlığında bir kaplama gerekmektedir. Bir bar içerisinde 2 adetten fazla salıncak da bulunmamalıdır. Bu salıncakların kapalı oturak şeklinde olması çocukların güvenliği için son derece önemlidir.

Çocuk oyun alanları sağlıklı mı sorusu akla geldiğinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da park içerisinde sivri köşelerin olmamasıdır. Ekipmanların kesinlikle sivri köşeleri olmamalı ve oyun alanları etrafında trafikten uzak tutacak çitlerin bulunması son derece önemlidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git