Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşer?

Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşer?
11 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde, vücutta bulunan herhangi bir iltihap durumunda bağışıklık sistemi savunmaya geçmektedir. Bu savunmanın temel göstergesi de ateş yükselmesidir. İnsanların vücut ısısı beyinde bulunan hipotalamus bölgesi tarafından kontrol edilmektedir. Adeta bir termostat görevi gören hipotalamus, vücut ısısını dengelemektedir. Enfeksiyon hastalıklarının yaşanması durumunda, pirojen adı verilen maddeler sebebiyle vücut ısısı daha yüksek bir dereceye ayarlanmakta ve ateş yükselmektedir. Pirojenler hem ateşin yükselmesini sağlamakta hem de enfeksiyonla mücadele edilmesi için bağışıklık sistemini harekete geçirmektedir. Kısacası ateş, bilinçli bir şekilde yaklaşıldığı zaman zararlı değildir. Ancak ebeveynlerin büyük bir kısmı ateşe bilinçli bir şekilde yaklaşmayı bilmediği için ateşin daha da yükselmesine sebep olmaktadır.

Çocuklarda ateş genellikle viral hastalıklar sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Ateşli çocukların % 15 gibi düşük bir oranı enfeksiyon tedavisine ihtiyaç duymaktadır.

Peki, çocuklarda yüksek ateş nasıl düşer?

Ateşli bir çocuğun öncelikle rahat ettirilmesi ve kesinlikle rahatsız edilmemesi gerekmektedir. Ateşin düşürülmesi, ateşin yükselmesine sebep olan hastalığın iyileştiği anlamına gelmemektedir. Burada amaç vücut ısısının normal düzeyine düşürülmesi olmamalıdır. Çocukların kendisini iyi ve rahat hissettiği bir vücut sıcaklığına düşürülmesi yeterli olmaktadır. Ateşin tedavisi için mutlaka vücut ısısının 36 dereceye düşürülmesi gerekmemektedir.

Çocuklarda Yüksek AteşEğer çocuğunuzun 38,5 derece civarında hafif bir ateşi varsa kalın elbiselerini üzerinden çıkartabilir ve ince rahat bir pijama giydirebilirsiniz. Bu esnada bol miktarda su ve sıvı gıda almasını sağlamalısınız. Çocuğunuzun bulunduğu ortamın 21 – 22 derece arasında ideal bir sıcaklığa sahip olmasını sağlamalı, ılık suyla duş aldırmalı ya da ılık ıslak bezle vücudunu silebilirsiniz. Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşer diye düşünerek endişe eden ebeveynler hemen ateş düşürücü ilaç vermeyi tercih edebilirler. Ancak çocuğunuzun ateşi 39 derecenin altındaysa ateş düşürücü vermeniz tavsiye edilmez. Eğer ateş 39 dereceye çıkarsa, doktorunuzla görüşerek ateş düşürücü verebilirsiniz.

Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşer yazımıza devam edersek, ateş sebebiyle üşüyen ya da titreyen çocuğunuzun üzerini örtmemeli, kalın kıyafetler giydirmemeli ve asla soğuk suyla banyo yaptırmamalısınız. Alkol ya da sirkeli su ile kompres yapmamalı, sık aralıklarla ateş düşürücü ilaç vermemelisiniz. Yapacağınız bu yanlış uygulamalar, çocuğunuzun ateşin daha da yükselmesine ya da ilaç – alkol zehirlenmesi yaşamasına sebep olacaktır. Eğer çocuğunuz 3 aylıktan küçükse, ateşi çıkar çıkmaz mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı ve ateş yükselmesine neyin sebep olduğunun bulunmasını sağlamalısınız.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git