Çocuklarda Uyku Problemi

Çocuklarda Uyku Problemi
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Bebeklerde Uyku Problemi

Çocuklarda uyku problemi artık çoğu annenin korkulu rüyası olmuş durumda ve bu soruna çözüm arayışı içindeler. Öncelikte belirmeliyiz ki belirli yaş gruplarında, özellikle de 0-3 yaş çocuk guruplarında uyku problemi daha çok kendini göstermektedir. Genel olarak annelerin öğrenmek istediği de çocuklardaki uyku problemlerini oluşturan sebeplerdir. Ama maalesef her çocuk özel ve farklı kişiliğe sahip olduğundan, bu konu hakkında bir genelleme yapmak mümkün değildir.

Çocuklar uyumadığı gibi beraberinde anneleri de uykusuz bırakmaktadırlar. Zamanla bu durum çocuklarda; hırçınlık, alınganlık, halsizlik vb. gibi etmenlere yol açacaktır. Tabi anneler için de aşırı sinir söz konusudur. Çoğunuzda ki uyku problemini bir hekim yardımıyla ya da araştırmalarınız sayesinde bulabilirsiniz. Bir nevi dedektif hırsız ilişkisine göre hareket edeceğiz ve çalınan eşyayı yani; uykuyu bulmaya çalışacağız.

Çocuklarda Uyku SorunuÇocuklarda uyku problemi çok dikkat edilmesi gereken bir konudur aslında. Çünkü uyku esnasında stres hormonu azalırken, büyüme hormonu artış göstermektedir. Bu sayede vücut kendini yapılandırır ve protein sentezini arttırır.

Peki, çocuğunuz neden uyumuyor ya da uykusu sürekli bölünüyor?  Bir anne olarak dedektiflik görevini üstlenmek de bize düşüyor tabi. İlk olarak çocuğumuzun arısının olmadığından emin olmaya çalışalım. Daha sonra bir hafta, on gün gibi bir süre içerisinde,  çocuğunuzun uyku probleminin ardındaki sebebi bulmak için takip içerisinde olalım.

Çocuklarda uyku problemi oluşturacak etmenlerden kısaca bahsedecek olursak; bebeklerde aşırı açlık ya da gereğinden fazla tokluk hissi uyumasını zorlaştırabilir. Hemen ardından bebekler gazını çıkartmakta zorluk çekerler ve bebekte gaz varsa eğer bebeği uyumasını güçleştirir, uykuda ise uykudan bile uyandırabilir. Bebeği uykuya yatırmadan önce son olarak mutlaka altını kontrol etmeliyiz. Günlük beslenme, temizlik kadar önemli bir konu daha var, enerji tüketimi. Çocuklarda Uyku BozukluklarıÇocuğunuz eğer, enerjisini yeteri kadar tüketememişse uykuya dalmakta güçlük çeker. Bizler kadar çocuklarda da bu konu bir hayli önemlidir. Bizler nasıl tüm gün oradan oraya koşuşturup, enerji tüketiyorsak yani halk dilinde yoruluyorsak, akşam yatağa uzandığımızda hiç tereddütsüz gözlerimiz uykuya rehin oluyorsa eğer, çocuğumuzun da yeniden uyuyup enerji depolayacak kadar enerji tüketmesi lazım.

Çocuklarda uyku problemi doğal ihtiyaçlardan oluşabileceği gibi bir de dış etkenlerden de oluşabilir. Örneğin; bulunduğu ortamdaki ses, ışık, oda sıcaklığı ve ya üzerindeki kıyafetlerin uyumu bunlarla da alakalı olabilir. Ayrıca çocuğunuzu her gece aynı saatte yatırmaya özen göstermeliyiz ki vücudu uyku saati geldiğinde rahatlıkla uyumaya hazır olabilsin.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git