Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı
30 Haziran 2018 tarihinde eklendi.

Çocuklarda Tırnak Yeme Sebebi ve Tedavisi

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı 3-4 yaş aralığında başlar,  genel olarak ergenlik dönemi bitimine kadar sürdüğü görülür. ‘’Tırnak yeme’’ şeklinde tabir edilen kısaca tırnağın dişler yardımıyla kopartılmasıdır, yeme olayı % 2 oranında çok nadir görülür. Günümüzde tırnak yeme alışkanlığı ergenlik döneminde artış göstermekte ve annelerin en çok yakındığı konular arasında yer almaktadır. Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı psikologlar tarafından bir çeşit ruhsal bozukluk durumu olarak açıklanmıştır.

Bunlara ek olarak bebeklerin ellerini sürekli ağzına götürmeleri bir reflekstir. Anne – meme ilişkisinde olduğu gibi ellerini ağızlarına götürdüklerinde kendilerini güvende hissederler. Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı da bununla bağlantılıdır aslında. Psikologların bu konuyla ilgili yaptıkları açıklamalar içerisinde en başta, özgüven yetersizlikleri geliyor. Çocuklar; stres gerektiren bir ortama girdiklerinde, korku, heyecan, panik gibi duygular içerisinde oldukları zaman tırnaklarını yemeye başlıyorlar ya da farklı olarak parmak emme, ağza farklı materyaller sokma gibi alışkanlıklarda bulunuyorlar.

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığından KurtulmaÇocuklarda tırnak yeme alışkanlığı ya da parmak emme alışkanlığı, bunlar birbirine çok benzer alışkanlıklardır. Psikolojik sorunlarla ilgili olduğunu az önce de belirmiştik. Peki, çocuk psikolojisini etkileyecek etkenler nelerdir? Çocuklar tırnak yeme alışkanlıklarından nasıl kurtulabilirler? Çocuk psikolojisi bulunduğu ortama bağlı olarak zarar görebilir. Bu konuda en çok ebeveynin etkisi görülmektedir. Araştırmalara göre;  hassasiyet bakımından en hassas psikolojiye ilk olarak çocuklar sahiptir ve daha sonra kadınlar gelmektedir.

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı; öncelikle bir takım güven sorunlarından kaynaklanmaktaydı. Peki, burada armamız gereken sorun;  güven eksikliğine çocuğa aşılayan durum nedir? Aile yaşantısı, aile içi iletişim burada çok önemlidir. Eğer anne ve baba arasında geçimsizlik varsa ve sürekli bir tartışma halindeyseler, bu durum çocuk psikolojini derinden etkilemektedir. Haliyle çocuk; anne ve babasının birbirlerine karşı tutum ve davranışlarını gördükçe, kendini güvende hissetmeyecektir. Bunların dışında yine çocuğun aile içinde sürekli başkaları ile kıyaslanıp, azarlanması, yeterli sevgi gösterilmemesi durumunda yaşadığı gerginlik ile özgüvenini kaybetmiş olur.

Çocuklarda Tırnak Yeme TedavisiÇocuklarda tırnak yeme alışkanlığı, psikolojik durumların dışında da gözlemlenebilir. Buna ‘’taklit’’ yöntemi denir. Eğer ailede ya da bulunduğunuz çevrede tırnak yeme alışkanlığı olan bir kişi varsa, çocuğun onu bir kere tırnak yerken görmesi yeterlidir. Böylelikle gördüğünü uygulayan çocuk, tırnak yeme alışkanlığına sahip olmuş olur.

Tırnak yeme alışkanlığını önlemek için; aile ilişkilerinde saygı, sevgi ve hoşgörülü olma çerçevesinde, çocuğunuzun ruh sağlığını etkileyecek durumlardan kaçınarak, ona daima sevgi ile yaklaşmalısınız.  Unutmayalım ki anne sevgisi her şeyin üstesinden gelir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git