Çocuklarda Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuklarda Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
12 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Çocukların küçük yaşlardan itibaren oyun oynaması zihinsel kapasitelerini ve fiziksel becerilerini geliştirebilmeleri açısından son derece önemlidir. Oyuncaklar ise çocukların oyunları sırasında kullanmaları için özel olarak tasarlanmıştır ve mutlaka çocukların gelişimine yardımcı olacak, uygun oyuncakların seçilmesi gerekmektedir. Oyuncakların mutlaka çocuklara fayda sağlaması gerekmektedir. Küçük, plastik düğmeleri olan, yerinden kolayca kopabilecek, göz, tekerlek ya da benzeri parçalara sahip olan oyuncaklar kolayca yutulabileceği ve çocuklarda boğulmaya sebep olabileceği için belirli bir yaş grubu öncesi çocuklar için oldukça tehlikelidir. Peki, bunların dışında çocuklarda oyuncak seçimlerinde nelere dikkat edilmeli?

Çocuğunuz için oyuncak seçerken en çok önem vermeniz gereken nokta, aldığınız oyuncağın çocuğunuzun yaşına uygun olmasıdır. Oyuncak çocuğunuzun gelişimine, gereksinimlerine, yeteneklerine uygun olmalı ve aynı zamanda kullanışlı olmalıdır. Oyuncağı üreten firmaya güvenmiyorsanız, firmanın adını daha önce hiç duymadıysanız o oyuncağı kesinlikle çocuğunuza almamalısınız. Bildiğiniz ve güvendiğiniz bir oyuncak firmasına ait ve üzerinde güvenlik açıklaması bulunan oyuncakları satın almayı tercih etmelisiniz. Aynı zamanda çocuğunuz oyuncağı rahat bir şekilde kavrayabilmeli, tutabilmelidir. Bu nedenle oyuncak tercihi yaparken, oyuncağın boyutlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Sağlam, kolay kırılmayan ve pratik bir şekilde temizlenebilen oyuncakları tercih etmeye özen göstermelisiniz. Renkli olan oyuncaklarda ise zehirsiz boya malzemeleri ile boyanmış olan oyuncakları tercih etmeniz çocuğunuzun sağlığı açısından son derece önemlidir. Çocuğunuz oyuncağı eline alacak, kimi zaman ağzına koyacaktır ve zehirli maddeler ile boyanmış oyuncaklar çocuğunuzun sağlığına zarar verebilmektedir. Seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli noktada çocuğunuzun boğazından geçemeyecek boyutlara sahip olan oyuncakları tercih etmeniz olacaktır.

Çocuklarda Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat EdilmeliÇocuklarda oyuncak seçimlerinde nelere dikkat etmeli yazımıza devam edecek olursak, küçük yaşlardaki çocuklar için uzun ipli, kordonlu oyuncaklar son derece tehlikelidir ve boğulma riskine sebep olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle bu oyuncaklardan uzak durmanız gerekmektedir. Bir oyuncak satın alırken oyuncağı elinize alarak mutlaka incelemelisiniz. Herhangi bir kırık parçası, sert ya da sivri madde olmadığından emin olmalısınız. Boya kalemleri satın alırken ise küçük çocuklar için özel olarak üretilmiş olan kalemleri tercih etmeye özen göstermelisiniz. Oyuncak mağazaları dışından ya da üreticisinin adını taşımayan oyuncakları kesinlikle almamalısınız. Pille çalışan oyuncaklarda, pilin konulduğu yerin vidalarının açılmayacak şekilde sağlam olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Son olarak ise çocuklarda oyuncak seçiminde nelere dikkat etmeli yazımızda oyuncaklarda bulunan etiket ve kordonları koparmadan çocuğunuza oyuncağı vermemeniz gerektiğini hatırlatıyoruz.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git