Çocuklarda Kulağa Tüp Takılması

Çocuklarda Kulağa Tüp Takılması
12 Haziran 2015 tarihinde eklendi.

Kulak tüpünün takılması genel olarak yaygın bir şekilde meydana gelen bir durumdur. Kulakta sıvı birikiminin yaşanması ve süresine de bağlı olarak işitme kayıplarına neden olabilmesi sebebi ile çocuklara kulak tüpü takılması uygulanabilir. Her kulak tıkanmasında takılmaması gerektiği gibi, farklı durumlarda da tüp kullanımı zorunlu hale gelebilir. Çocuklara kulak tüpü ne zaman takılmalı sorusu da sık sık anne ve babalar tarafından sorulmaktadır.

Kulak zarının arka kısmında, orta kulak tarafında sıvı birikmesi ve sonucunda da orta kulak iltihabına dönüşebilmesi sebebi ile ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. 3 aydan daha kısa süreli sıvı birikimi gibi durumlar kendi kendine yok olabilmektedir. Bu durumda kulak tüpü kullanılmasına gerek yoktur. Ancak 3 aydan daha fazla süreli tıkanmalar ve orta kulak iltihabı görülmesi ile rahatsızlıklar meydana gelecektir. Böylelikle çocuklarda çok basit bir cerrahi müdahale ile kulak zarına küçük bir çizik atıldıktan sonra tüpün yerleştirilmesi uygun bulunur. Genel anestezi ile çocuklar ameliyata alınır ve kısa bir süre içerisinde kulak tüpü yerleştirilir. Dışarıdan görülmeyen kulak tüpü, herhangi bir ağrı ya da acıya da sebep olmaz.

Çocuklara kulak tüpü ne zaman takılmalı sorusu için aileler kulak tıkanmasının ne kadar süre meydana geldiğini iyi bilmelidir. 3 aydan daha fazla görülmesi durumu çok yüksek bir oranda meydana gelmese de oluşması imkansız değildir. Genel olarak 6-9 aya arası bir süre içerisinde tüp kendiliğinden dış kulağa gelir ve doktorlar da çıkarılmasını sağlar. Ancak 1 yıldan fazla bir süre içerisinde hala tüp dış kulağa ulaşmamış ise, doktorlar kendisi müdahale ederek tüpü kulaktan çıkarırlar.

Tüp takılmış olan kulağın su kaçmamasına ve mikroplardan her zaman uzak kalmasına çok dikkat edilmelidir. Herhangi bir enfeksiyon ya da iltihap oluşumuna neden olacak etkenlerden arındırılmalıdır. Geniz eti alınması ameliyatlarında da kulak tüpü takılabilir. Kulak sıvısının yeniden birikmesi olayı da kendisini gösterebilir ancak ihtimal çok daha azdır. Çocuklara kulak tüpü ne zaman takılmalı sorusunun cevabı için uzman bir doktordan yardım alınmasında her zaman fayda vardır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git