Çocuklarda Korku

Çocuklarda Korku
30 Haziran 2018 tarihinde eklendi.

Çocuklarda Korku Sorunu İçin Ne Yapılmalı?

Genel olarak her çocuk günlük yaşamda bir ya da birçok şeyden korkar. Tabi bunun psikolojik ve genetik sebepleri olabileceği gibi, yaşanan dünyayla yeni tanışan bir çocuğun nesnelere ve kişilere karşı olan doğal korkusu da olabilir. Çocuklar korkuyu küçümsememekle birlikte, her yaşananı da psikolojik bir sorun olarak algılamamak gerekir. Daha anne karnındayken bilinçaltımıza yerleşen kayıtlar, ileride de katlanarak devam eder. Annenin hamilelikte yaşadığı korku ve bunalımlar da çocuğun bilinçaltını ve dolayısıyla ileriki yaşamını etkileyecektir.

Çocuklardaki Korku NedenleriÇocuklarda korku yaratan görünen ve görünmez sebepler olabilir. Bu konuda ailenin önemi büyüktür. Örneğin sürekli olarak çocuğuna korkma diyen bir anne düşünelim. Haliyle her durumda duyduğu bu söz çocuk için bir hedef haline gelecek ve korkmamalıyım düşüncesinin yarattığı stresle çocuk birçok şeyden korkacaktır. Ya da çocuktaki korku şu şekilde de gelişebilir; annesinden sürekli bunu duyan çocuk yeni karşılaştığı olaylara ve durumlara karşı çekingen olacak ve ya korkarsam korkusuna kapılacaktır.

Ailenin ya da okulun yanlış yönlendirmeleri olabileceği gibi medya da çocukta aşılması zor korkular yaratabilir. Özellikle korku ve gerilim içeren film ve dizilerin erken yayın saatlerine konması ya da yetişkinlerin izlediği ve çocuğun yaşına ve duygu durumuna uygun olmayan programlar çocuklarda belli durumlara, nesnelere ya da kişilere karşı korku yaratabilir. Ailenin bu durumda hassas davranması gerekir. Yani çocuğun izlediği programlar ve günde kaç saat televizyon başında kaldığı aile tarafından sıkı şekilde takip edilmelidir. Ne olacak izlese unutur gider çocuk değil mi tarzı yaklaşımlar, çocuğun hem hayata hem de insanlara karşı daha çekingen ve korkak olmasına yol açacak, bu durum ileride okul ve iş yaşamını etkileyecektir. Çocuktaki Korku TedavisiKaç saat televizyon ve bilgisayar başında kaldığı da çocukta şu yönden önem taşır. Günün yarısını bilgisayar başında geçiren bir çocuk, arkadaşlarıyla paylaşarak hayatı öğrenmek yerine bir aletin esiri haline dönüşecektir. İnsanlarla iletişimde sorunlar yaşayacak, içe kapanık olacaktır. Aynı şekilde bilgisayarda canavarlı ve silahlı oyunlar oynayan çocuklar, birçok zaman farkında bile olmadan değişik korku virüsleri kapacaklardır. Birçok aile bu konuda tedbir almaya çalışırken, birçok çocuk da maalesef ailesinden gizli arkadaşlarıyla bu oyunları izlemekteler. Çocuğunuzun sizden bir şey saklamamasını istiyorsanız onunla arkadaşça ve sıcak bir ilişki kurmanız şart. Böyle bir ilişki kurulmazsa, çocuklarda korku siz ne kadar oluşmasını istemeseniz de, bir şekilde çocuğun hayatına girebilir. Kendini yalnız hisseden çocuk elbette bir şeylerden korkacak, güvensiz olacaktır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git