Çocuklarda Kıskançlık

Çocuklarda Kıskançlık
3 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Çocuk büyütmek son derece keyifli fakat bir o kadar da zor bir iştir. Hele ki bu konuyu ilk kez tecrübe diyorsanız kimi zaman ciddi manada çaresiz hissedebilirsiniz. Çocuk büyütürken birçok zorluk ile karşılaşacağınızı aklınızdan çıkartmamalısınız. Çocuk büyüten çiftlerin sıklıkla karşılaştığı bir durumdan bahsetmek istiyoruz. Bahsedeceğimiz bu durum birçok çifti çaresiz bırakabiliyor ve nasıl önüne geçecekleri noktasında ciddi manda zorlayabiliyor. Bahsettiğimiz konu, çocuklarda görülebilen kıskançlık durumudur. Kıskançlık her insanın doğasında olan ve hayatı boyunca belli dönemlerde hissedebileceği bir duygudur. Tüm hayatınızı kastettiğimiz için çocukluk dönemi de buna dahil olacaktır.

Çocuklarda kıskançlık kimi zaman bir kişiye karşı ya da bir objeye karşı oluşabiliyor. Söz konusu çocuk olunca da bu durum çok daha ciddi boyutlara ulaşabiliyor.Çocukların oyuncaklarına karşı hassas ve kıskanç olması, bu oyuncakları başka çocuklarla paylaşmak istememeleri gibi durumlar kimi zaman şiddet içerikli tepki göstermeye kadar varabiliyor. Sadece oyuncaklar değil anne, baba ya da başka bir kişiye karşıda aynı seviyede kıskançlık duyulması da sıkça karşılaşılan bir durumdur.

mother and two sons on the sofa - portraitÇocuklarda en sık görülen kıskançlık durumu ise aileye yeni katılan bir kardeşe karşı gösterilendir. Eğer ki çocuğunuz henüz ufak yaşta ise ve bir kardeşe sahip olursa bu durumda farklı tepkiler gösterebiliyor. Kardeşinin doğduğu güne kadar tüm ilgi ve alaka onun üstündeki iken bu durumu başkaları ile paylaşmak istemiyor olmalarını da anlamak zor olmayacaktır. Bu durum anlaşılabilir bir tepkidir fakat kontrol altına alınması şarttır ve dikkat edilmesi gerekebilir. Bazı çocuklarda bu kıskançlık sadece sözle dile getirilirken, kimisinde hırçın davranışlar ve dikkat çekmek adına sürekli agresif tavırlar sergilenmesi şeklinde de görülebiliyor. Daha da kötüsü ise bazı çocuklarda kıskançlığın sebebi olan yeni kardeşe karşı saldırgan bir tavrın ortaya çıkması gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz.

Bu durumu görmezden gelirseniz eğer ciddi pişmanlıklar yaşayabileceğinizi de göz önünde bulundurmanız sizler için iyi olacaktır. Böylesi durumlarda çocuğunuzdan mantıklı bir yaklaşım beklemek ise en büyük hatalardan bir tanesidir. Sonuç itibariyle söz konusu olan kişi bir çocuk ve bunu bilerek ona yaklaşmak en mantıklı çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git