Çocuklarda Kıskançlık Nasıl Önlenir?

Çocuklarda Kıskançlık Nasıl Önlenir?
4 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Çocuklarda kıskançlık durumu maalesef istenmeyen durumların başında yer alıyor. Birçok çocuğun kıskançlık hissine kapıldığına ve bu his doğrultusunda hareket ettiğine şahit olabiliyoruz. Hal böyle olunca da çocukların davranışlarında ve tavırlarında ciddi anlamda değişikliler oluşabiliyor. Çocuklarda kıskançlık hissinin oluşmasına sebep olabilecek çok sayıda neden sayılabilir. Hem oyuncak gibi nesnelere karşı hem de insanlara karşı aşırı hassas ve kıskanç bir yapıya bürünmeleri olağan bir durumdur. Fakat çocuklarda en çok kıskançlık durumun oluşmasına sebebiyet veren durum olarak yeni doğan küçük kardeş gösterilebilir.

Bir çok çocuk aileye yeni bir bireyin katılmasını istemez ve bir nevi kendisini sevgi ve ilgi görme konusunda rekabet içinde hisseder. Hal böyle olunca da davranışlarında hem anne ve babaya karşı hem de kardeşine karşı farklılıklar görülebilir. Eğer ki bu tarz bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız işi en başından itibaren sıkı tutmanız gerekiyor diyebiliriz.

Çocuklarda Kıskançlığı Önleme Yöntemleriİlk olarak yapılması gereken şey hamilelik öğrenildikten bir süre sonra çocuğunuzun anlayabileceği bir dille durumu ona özetlemek olmalıdır. Bunun için de yapılması gereken şey çocuğunuzda düzgün dille ailenize yeni bir bireyin katılacağını anlatmak ve kardeşinin ona rakip olmadığını öğretmeye çalışmaktır. Çocuğunuz kardeşi dünyaya geldikten sonra tavırlarında ciddi bir değişiklik olursa bu durumu tersine çevirmek çok daha zor olacaktır. Bu yüzden de tavırlarda bir değişiklik olmadan durumu ona anlatmak yerinde bir karar olacaktır. Bunun yanı sıra yeni bir kardeş dünyaya gelmeden önce çocuğunuzun tüm ihtiyaçlarını annesinin gideriyor olmasından değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Yavaş yavaş babanın da çocuk ile ilgileniyor olması, onun karnını doyurmak, uyutmak, giydirmek ya da parka götürmek gibi görevleri üstlenmesi gerekiyor.

Böylece yeni bebek dünyaya geldiğinde annenin bir süreliğine minik yavru ile özel olarak ilgilenebileceği bir zaman dilimi oluşturulabilir. Çocuğunuzun da annesinin bebek ile ilgileniyor olmasını çok dert etmemesini bu sayede sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra ilgi konusunda da elinizden geldiğince eşit bir yaklaşım sergilemeniz yerinde olacaktır. Her anne, baba çocuklarını eşit sever evet ama yeni doğmuş bir bebeğe olan ilgi biraz daha fazla olacaktır ister istemez. İşte bu noktada daha dikkatli davranmak bir çok problemin önüne geçecektir diyebiliriz.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git