Çocuklarda İshal Nasıl Kesilir?

Çocuklarda İshal Nasıl Kesilir?
11 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Çocuklar bağışık sistemlerinin güçlü olmamasından dolayı sürekli olarak hasta olabilmektedirler. Küçük yaştan itibaren bir takım rahatsızlıkları yaşayan çocuklara ise ağır ilaç tedavilerinin uygulanması doktorlar tarafından uygun görülmemektedir.

Sulu dışkı olarak da bilinen ishal, çocuklarda en çok görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Özellikle de yaz aylarında ortaya çıkan bu rahatsızlıkta genellikle mide ve bağırsak enfeksiyonlarından ortaya çıktığı bilinmektedir. Yaz aylarında ortaya çıkan bu ishalde çocuklarda şiddetli kramplar ve de karın ağrıları da gözlemlenmektedir. Genellikle tedavi ile birlikte 3 ile 6 gün arasında da yok olabilmektedir.

Peki, çocuklarda ishal nasıl kesilir ve tedavisi nedir?

Çocuklarda ishal birçok nedenle ortaya çıkabildiği gibi yine birçok yöntemle de ortadan kaldırılabilmektedir. Çocuğunun sürekli olarak ishal olması durumunda annenin izlemesi gereken üç ana yol bulunmaktadır. Öncelikle çocuğun ishal esnasında kaybettiği sıvı ve vitaminlerin tekrardan alınması gerekmektedir. Diğer bir yol ise bu besinlerin geri alınması sırasında çocuğun beslenmesine çok daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Daha sağlıklı ve ishal giderici besinlerin tüketilmesi çocukların ishal gibi durumlardan daha kolay kurtulabildiğini göstermektedir. Daha küçük yaşta ve henüz yaşını doldurmamış bebeklerde de ishal sürekli olarak görülebilmektedir. Bebeklerde ishal durumlarında anne sütüne devam edilmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Çocuklarda İshal Nasıl KesilirDoktorlar antibiyotiklerin içerisinde bulunan ağır maddelerinden dolayı özellikle de çocuklara vermeyi uygun görmemektedir. Ağır ve kusmalı ishal olan vakalarda doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Diğer ishal vakalarında antibiyotik başta olmak üzere diğer hiçbir ishal kesen ilaçların kullanılmasına gerek duyulmamaktadır. Günümüzde artık her eczanede ishal için özel olarak hazırlanmış olan ishal paketleri bulunmaktadır. Bu ishal paketlerinin içerisinde şeker ve tuz bulunmaktadır. Bu paketin bir tanesi 5 bardak ılık suyun içerisine koyularak güzelce karışması sağlanır. 4 saatte bir bu sudan bir çay bardağı içilmesi önerilir. Bu sıvılar sayesinde çocuğun ishal iken kaybettiği sıvılar tekrar vücuda alınmış olmaktadır.

İshal tedavisi genellikle basit bir yol izler ve de evde yapılır. Eczanelerde satılan ishal paketleri, ishal tedavisinde kullanılacak en faydalı yöntemdir. Çocukların ishal durumunda tedbir amaçlı olarak doktora görünmelerinde de hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Bu sayede çocuğun ishalinin hangi evrede olduğu öğrenilir ve ona göre bir evde tedavi yöntemi belirlenir. Şeker ve tuz paketi sayesinde çocukların kaybettiği sıvılar ve de elektrot adı verilen değerler çok kolay bir şekilde vücuda tekrardan alınır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git