Çocuklarda Hiperaktivite

Çocuklarda Hiperaktivite
28 Ağustos 2014 tarihinde eklendi.

Çocuklarda Hiperaktivite Nedir?

Hiperaktivite, kelime anlamı olarak normalin üzerinde seyreden davranış çokluğu olarak adlandırılan ve çocukluk döneminde daha çok açığa çıkan bir durumdur. Çocuklarda hiperaktivite nedir durumuna açıklama olarak enerjisi çok fazla olan çocukların gereğinden fazla olacak biçimde hareketlerinde abartı olması halidir cevabı verilebilir. Hiperaktivite belirtisi göstermeye başlayan çocukların uzman gözetimi altında enerjilerini kontrol edebilecekleri şekilde eğitim almaları gerekmektedir.

Çocuklarda Hiperaktivite BelirtileriÇocuklarının hiperaktivite durumu söz konusu olan aile fertlerine oldukça fazla görev düşmektedir. Bu durumun olumsuzluklarını yaşamamak adına bilinçli anne ve baba olmak çok faydalı bir adım olacaktır. Çocuklarda hiperaktivite nedir araştırması yapan uzmanlar bir huy olarak tanımladıkları bu durumun gözetim altına alınarak kontrol edilebileceği bulgularına ulaşmışlardır. Bunun olabilmesi için de aile bireylerin çocuğa karı olan davranışlarında daha bilinçli olacak şekilde değişimler olması gerekmektedir.

Davranış bozukluğu olarak değerlendirilen bu durum, kontrol altına alınmadığında çocuğun yaşadığı ortamda dışlanması gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. Normalleştirme süreci olarak adlandırılan bir süreçte hiperaktivitesi olan çocuklar için çeşitli aktiviteler geliştirilerek yaşıtları gibi davranması sağlanabilmektedir. Rehabilitasyon merkezleri ve bu konu ile ilgilenen uzmanlar çocuklarda hiperaktivite konusunda ilerleyebilmek adına yeni fikirler üretmeye çalışmaktadırlar.

Annelerin bu konudaki sorumluluğu oldukça fazladır. Babadan daha çok annenin gözetiminde olan küçük yaştaki çocuklar, hiperaktivite durumu söz konusu olduğunda anne tarafından yoğun sevgi ile desteklenmelidirler. Bu durum, çocuklarda hiperaktivite nedir üzerine yapılan araştırmalar sonucunda annelerin çocuklarına daha çok ilgi göstermeleri gerektiği analizi yapıldıktan sonra ortaya konmuştur. Stres altında kalan çocuklarda hiperaktiflik düzeyinde artış yaşanmaktadır. Durumun kontrol altında tutulabilmesi adına çocuğun duygularını en sakin şekilde yaşaması için çaba gösterilmelidir.

Çocuklarda Hiperaktivite TedavisiHiperaktivite bulguları ile uzmanlara danışılarak çocuğun normal yaşantısında karşılaşabileceği durumlar göz önünde bulundurulmalı ve aile desteğinin artırılması sağlanmalıdır. Aşırı hareketliliğin bir sonucu olarak çocuklarda dikkat eksikliği meydana gelebilmektedir. Dikkatsizlik sonucunda ise çocuğun zarar görebilmesi söz konusudur. Bu nedenle hiperaktif bireylerin sakin bir yaşam sürebilmesi adına bilinçli anne baba olmak ve çocuğa karşı ilgiyi yoğunlaştırmak gerekmektedir.

Yerinde duramayan, yaşıtlarından daha fazla hareket etme isteği içinde olan, çok daha fazla konuşma isteği duyan çocuklar, bu davranışları ile yaşıtları arasında oldukça çabuk bir süreçte fark edilirler. Durumun farkına varan aile fertlerinin vakit kaybetmeden ilgili kurum ile görüşerek çocuklarının bu durumu hakkında bilgi almaları ve bilinçli ebeveynler olarak hiperaktiviteyi dizginleyecek yöntemler kullanmaları gerekmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git