Çocuklarda Her Şeye Hayır Deme Alışkanlığı

Çocuklarda Her Şeye Hayır Deme Alışkanlığı
1 Aralık 2016 tarihinde eklendi.

Çocuklarda her şeye hayır deme; genellikle 3 -4 yaş gruplarında sıklıkla görülmektedir. Bununnedenlerinden birisi de, o yaş grubundaki çocukların hemen her şeyi isteme, istedikleri şeyin anında olması gibi isteklerinden kaynaklanmaktadır. Bu durum söz konusu olduğunda çocuklarsa ailesinden ‘’hayır’’ kelimesini devamlı duymaktadırlar. 3– 4 yaş grubu çocukları, günde defalarca özellikle annelere bu kelimeyi söyletmekte çok başarılıdırlar.

Çocuklarınızın her şeye ‘’hayır’’ kelimesini kullanmasını önlemek içinse; öncelikle çocuğunuzun kişiliğini tanımalısınız ki; çocuğunu bir anneden başkası daha iyi tanıyamaz. Eğer çocuğunuzun istek ve arzularını az çok biliyorsanız, Hayır dediğinde onun aslında evet demek olduğunu ya da gerçekten bir şeyi isteyip istemediğini anlarsınız. Siz de sürekli hayır demekten kaçının. Özellikle de o şeyi yapıp yapmamasının önemsiz olduğu durumlarda. Ayrıca çocuğunuzun her şeye hayır deme olayından, vazgeçmesini istiyorsanız,  bu kelimeyi sınırlandırın ve çok kullanmayın.  Mesela ‘’hayır’’ kelimesini içeren sorular sormayın. Örneğin; meyve yemek isteyip istemediğini sormak yerine, hangi meyveleri yemek istediğini sorabilirsiniz. Çocuğunuz sizin istemediğiniz şeyleri yapacak olursa ‘’hayır’’ yerine, bunu yapmasını istemediğinizi söyleyin ya da kısaca ‘’dur’’deyin.

Çocuklarda her şeye hayır deme alışkanlığından kurtulmanın bir diğer yolu da, ‘’hayır’’kelimesinden daha çok ‘’evet’’ kelimesini kullanmaya özen gösterin. Çocuğunuza başını sallamasının evet anlamını taşıdığını öğretin ve bunu yaptığında gülümseyerek mutlu olduğunuzu anlamasını sağlayın. Böylelikle sizi mutlu edebilmek için sürekli bunu yapacaktır.

Çocuklarda Her Şeye Hayır DemeÇocuklarda her şeye hayır deme, hep bunu duymasında kaynaklanmaktadır. Değişik bir yöntem deneyin.  Mesela,  günde en az dört defa çocuğunuzun ellerini tutun ve ‘’bunu yapmak istediğini biliyorum ama bunu daha sonra ya da şu şekilde yaparsak daha iyi olur’’ gibi cümleler kurun. Bunu yaptığınızda çocuğunuz hala sizin patron olduğunuzu unutturmayacak ve onun düşüncelerine değer verdiğinizi anlamanızı sağlayacaktır.

Çocuğunuz hayır dediğinde sinirlenmeyin, gülmeyin. Bu çocuğunuz tarafından ilgi olarak algılanabilir ve bu durumda hayır’ı kullanmaya sürekli devam edecektir. Çocuğunuzun okul öncesi eğitimi çok önemlidir ve bu eğitim ailede başlar. Kendinize şu soruyu sorun, çocuğumun nasıl davranmasını ve ne yapmasını istiyorum? Daha sonra bu sorulara cevap arayın ve bulduğunuz cevaplara karşılık şu soruyu sorun, Çoğumu bu şekilde yetiştirebilmek için neler yapmalıyım. Bu yöntemi uyguladığınız zaman her şey düzgün bir sırayla birbirini takip edecek, çocuğunuzu en güzel bir biçimde yetiştirmeniz için size yardımcı olacaktır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git