Çocuklarda Havale Geçirme Durumunda Yapılması Gerekenler Nedir?

Çocuklarda Havale Geçirme Durumunda Yapılması Gerekenler Nedir?
12 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Çocuklarda havale yani istemsiz kasılmalar, beyin sinir hücrelerindeki istemsiz kasılmalar sebebiyle oluşmaktadır. Havale geçiren bebekler, şuurunu kaybeder, kollarda ve bacaklarda kasılmalar ve seğirmeler görülür. Havale, genellikle ateşle ilişkili olarak görülmektedir. 6 ay ile 5 yaş arasında ateş nöbeti geçiren çocuklarda havale de görülmektedir. Toplum arasında bilinen yanlış kanıya göre havalenin ateşin yüksek ya da hafif olması ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Kimi zaman havale belirtileri, çocuğun hasta olduğunu gösteren ilk belirtiler arasında yer almaktadır. Çocuklarda havale nöbeti genellikle 5 dakika kadar sürmektedir. Çoğunlukla havale geçiren çocuğun beyninin zarar göreceği düşünülse de bu oldukça nadir karşılaşılan bir durumdur. Havale nöbeti geçiren çocuklarda, hastalığın sebebi ateşten çok daha önemlidir. Peki, çocuklarda havale geçirme durumunda yapılması gerekenler nedir?

Havale nöbetleri ateşli ve ateşsiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Eğer çocuğunuz ateşli iken havale nöbeti geçirirse, havalenin birkaç dakika sonra kendiliğinden geçeceğini unutmamalısınız. Bu sırada bebeğinizin ateşini yavaş yavaş düşürmeye çalışmalısınız. Bebeğin giysilerini çıkarmalı, başına ve göğsüne serin bezler koymalı, vücudunu su ile silmeli ve kesinlikle alkol kullanmamalısınız. Havale nöbeti geçiren bebeğinizi küvete koymamalısınız.

Çocuklarda HavaleBebeğiniz havale nöbet geçirirken kusmaya başlarsa sırt üstü yatırmamalısınız. Bu esnada yan ya da yüz üstü yatırmalısınız. Soluk alıp vermesinde bir sıkıntı olursa, çenesini alt taraftan her iki kısmından kavramalı ve ileri geri hareket ettirerek soluk alıp vermesine yardımcı olmalısınız. Havale geçirdikten bebeğinizi mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürmelisiniz.

Eğer bebeğinizin, havale nöbeti sırasında ateşi çıkmamışsa ateşli bir havale nöbeti sırasında uygulananların aynısını uygulamalısınız. Bebeğinizi hareket ettirmemeye özen göstermeli, hareketlerini kesinlikle kısıtlamamalısınız. Bebeğin soluk alıp vermesi bir anlığına da olsa durabilir. Bu gibi durumlarda hemen suni teneffüse başlamamalısınız, muhtemelen kısa bir süre içerisinde tekrar soluk alıp vermeye başlayacaktır. Bebeğinizin ağzına elinizi ya da başka bir nesneyi kesinlikle sokmamalı, dilini ısırabileceğinden ya da yutabileceğinden endişe etmemelisiniz. Havale nöbeti sonrasında mutlaka doktorunuza haber vermeli ve bebeğinizde bu havale nöbetine neyin sebep olduğunun bulunmasını sağlamalısınız.

Çocuklarda havale geçirme durumuna yapılması gerekenler nedir başlıklı yazımızda görüldüğü üzere havale esnasında panik yapmamalı ve bebeğinizin hareketlerini kısıtlamadan, birkaç dakika sürecek olan nöbetin geçmesini beklemeli ve hemen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelisiniz. Sağlık kuruluşunda hekimler gereken kontrol ve tedavilerin uygulamasına kısa süre içerisinde başlayacaktır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git