Çocuklarda Geceleri Ağlayarak Uyanma Nedenleri

Çocuklarda Geceleri Ağlayarak Uyanma Nedenleri
1 Aralık 2016 tarihinde eklendi.

Çocuklarda geceleri ağlayarak uyanma sebepleri arasında en nadir rastlanan; uyku esnasında görülen kabustur. Kabusun, belirli bir sınırı veya sınırlandırma durumu olmamaktadır. Bilimsel olarak; insanın görmekten hoşnut olmadığı, korkularını tetikleyecek, gördüğü her şey halk dilinde ‘’kabus’’ olarak; tıp alanında ise‘’nightmare’’ olarak adlandırılır. Çoğu anne,  genel olarak bu durumla ilgili; çocuğunun uykudan ağlayarak uyandığını ve güvende olduğunu anladığı zaman,  uykusuna kaldığı yerden devam ettiğini söylemektedir. Çocukların yetişkinlere kıyasla,  kabus görme olayları çok nadir gerçekleşmektedir.

Çocuğunuz geceleri uykudan ağlayarak uyanıyor ve siz bu durumda ne yapacağınızı şaşıyor musunuz? Çocuklarda geceleri ağlayarak uyanma problemi; annelerin ellerini, ayaklarını birbirine dolandırmakta ve çocuğunda ciddi rahatsızlıklar olduğu düşüncelerini bilinçaltlarına aşılamaktadır. Peki,  çocuklar uykudan neden sıçrayarak, korkarak ya da ağlayarak uyanırlar? Çocuklarda geceleri ağlayarak uyanma problemine iki çeşit sebep sunulur. İlk olarak az önce de belirttiğimiz gibi herkes tarafından çok nadir ya da sıklıkla görülen kabuslar, ikinci olarak ise uyku esnasında çocuğunuzun yaşadığı gece korkusu, diğer adıyla da uyku terörü’ dür. Aslında bu iki kelime terim olarak birbirine çok benzese de ikisi de birbirinden farklı anlamlar taşımaktadır.

Çocuklarda Geceleri Ağlayarak Uyanma Nedenleri Uyku terörü; çok daha şiddetli ve bir o kadar da korkutucudur. Normal bir uyku evrelerini gözlemleyecek olursak; uyku evreleri rem ve rem dışı olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu dönem hatırlanabilinir rüyaların görüldüğü ve vücudun tamamen hareketsiz kaldığı, kalp atışlarınınsa hızlandığı bir dönemdir. İkinci uyku türüne rem dışı denilmesinin sebebi, uyanılmayacak kadar çok derin bir uyku olmasıdır. Uyku terörü ise işte tam bu kısımda oluşur ve uyku terörünün rüya ile hiçbir ilgisi yoktur. Uyku terörü daha çok bir uyku döneminden başka bir uyku dönemine geçerken, ani korkuyla uyanma sonucu ortaya çıkmaktadır. Uyku terörü genellikle çocuğunuz uykuya daldıktan 2-3 saat sonra görülür. Bu geçişler ise terör uykusunda korku vererek, çocuklarda geceleri ağlayarak uyanma problemini ortaya çıkarmaktadır.

Çocuğunuzun kabus gördüğünü ya da uyku terörüne yakalandığını nasıl anlarız? Dediğimiz gibi bu iki kelime terim olarak çok yakındır ama ikisini birbirinden ayır edebileceğimiz en önemli nokta; eğer çocuğunuz uyku terörüne yakalanmışsa o anda çok şiddetli çığlık atmaya, ağlamaya ve hatta yatar vaziyetten farklı durumlara geçmeye başlar. Bu durum birkaç dakika ya biraz fazlası sürer. Daha sonra hiçbir şey olmamış gibi sakinleşir, uyumaya devam eder ve bu yaşadığını kesinlikle ertesi sabah uyandığında hatırlamaz. Ama kabuslar öyle değil; sabah uyandığımızda onları hatırlarız ve çocuğunuz kabustan uyandığında, uyku teröründeki gibi çok şiddetli bir tepki vermez ve kendini güvende hissettiği an tekrar uykusuna devam eder. İkisinin en ayır edici püf noktası budur.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git