Çocuklarda Dalgınlık

Çocuklarda Dalgınlık
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Çocuklarda Dalgınlık Problemi

Günümüz çocuklarında sık rastlanan ve ailelerin yakındığı bir sorundur dalgınlık. Kimi aileler çocuğunun dalgın olduğunu söyler, fakat çocuğun böyle bir problemi yoktur, kimi ailelerse çocuğundaki dalgınlık probleminin farkına varmaz. Tabi bu konuda ailenin çocukla iletişimi ve iyi bir gözlem şart.

Çocuklarda dalgınlığın birçok sebebi olabilir. En çok karşılaşılan sebep dikkat dağınıklığıdır. Bu durumda dalgınlıkla birlikte, dikkatsizlik ve unutkanlık da genellikle görülür. Bununla birlikte çocuklarda dalgınlığı genetik faktörlerin de etkilediği kanıtlanmıştır. Çocuklarda dalgınlık farklı durumlarda ortaya çıkabilir. Yani kimileri görsel olgularla dikkat dağınıklığı yaşarken, kimileri de işitsel durumlarda dalgınlık yaşarlar;  çalan korna sesiyle, konuşan insanlarla dikkatin dağılması gibi. Özellikle çocuk sıkıldığı ya da fazla ilgisini çekmeyen bir ortamda dalgın olur.

Çocuklarda Dalgınlık ProblemiÇocuklarda dalgınlık aynı zamanda epilepsi belirtisi de olabiliyor. Her dalgınlığın böyle yorumlanmamasını söyleyen doktorlar, bazı epilepsili çocuklarda nöbetlerin bayılma, ağızdan köpük gelmesi şeklinde değil bu şekilde de olabileceğini açıklıyor. Dalma nöbetlerinde çocuk sabit bir noktaya takılıyor, seslenildiğinde duymuyor, ama 3-5 saniye sonra tekrar dünyayla ilişiğini kuruyor, ama bu arada olanları hatırlamıyor. İleriki yaşlarda genellikle saralı çocuklardaki dalma nöbetleri kendiliğinden düzeliyor ama eğer nöbetler çok sıksa mecburen ilaç tedavisi de uygulanabiliyor. Yani her dalgınlık problemi sıradan dikkat dağınıklığı şeklinde olmayabiliyor, bu sebeple ailenin çocuğunu iyi gözlemlemesi ve tanıması lazım, çocuktaki sorunun kaynağına inebilmek için önce ailenin bilinçli olması gerekir ki, doğru teşhis konabilsin.

Çocuklarda dalgınlık, mutlaka bir uzmanla paylaşılıp çözülmesi gereken bir sorundur. Bazı ailelerin geçmişten gelen yanlış düşünce ve inanışları yüzünden çocuk doktora götürülmeyebilir ve çocuktaki bu problem zamanla bütün hayatını etkiler hale dönüşebilir, okul başarısından, arkadaşlarıyla ve çevresiyle ilişkilerine kadar çocuğun tüm hayatı etkilenir. Örneğin çocuğun bu durumunun arkadaşları tarafından fark edilip, onunla alay edilmesi çocuğun bilinçaltında bir yara olarak ileriki hayatını da etkileyecektir. Arkadaşlarının yanında aşağılanan çocuğun ileride kendine güvensiz olması ve kendiyle barışmaması kaçınılmazdır. Hatta bu yüzden çocuğun depresyona girdiği bile görülebilir. Bu durumda ailenin çocuğa destek olması çok önemlidir. Azarlamalar ve şiddet çocuğu daha geriye getirecektir. Tabi bunlar çocuktaki durumu kötüleştireceği gibi, tersi de mümkündür. Yani evde şiddet gören bir çocuğun psikolojik rahatsızlıklarının olması olasıdır. Yani çocuğun hayatının temelinin atıldığı bu çağda çocuğun ailesi ve öğretmenleri tarafından göreceği iyi bir eğitim ve tabi her şeyin başında sevgi, çocuğu birçok ruhsal problemden hem çocukluk çağında hem ileriki dönemde koruyacaktır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git