Çocuklarda Asosyallik ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Asosyallik ve Tedavi Yöntemleri
31 Ağustos 2014 tarihinde eklendi.

Çocuklarda asosyallik; öncelikle çocuğunuzun toplum içine girmek istememesi ve insanlarla yeterli bir ilişki içinde bulunamamasıdır. Asosyal çocuklar arkadaşlarıyla oyun oynamak yerine yalnız kalmayı tercih ederler ve çevrelerindeki kişiler ile iletişim kurmakta genellikle zorlanırlar. Bunun yanı sıra, yeni ortamlara giremez, yeni arkadaşlıklar kuramazlar. Toplum içinde sürekli utangaç ve sıkılgan tavır sergilerler.  Çocuğunuzun asosyal olmasını sağlayan başlıca etmenler de bulunmaktadır. Konu bütünlüğü olarak bunlara ‘’bağlılık çerçevesi’’ de denilebilir. Bu bağlılık çerçevesi içersine öncelik olarak,  gereğinden fazla internet ve bilgisayar kullanımı girmektedir.

Çocuğunuzun, asosyal olmasını önleme görevi ise siz annelere düşmektedir. Çocuğunuzla sürekli eğlenceli aktiviteler içinde bulunarak, özellikle de sosyal eğlenceler onu bir şeylere bağlı kalmaktan engelleyecektir. Asosyallik eğilimi gösteren çocuklarda aile yaklaşımı oldukça önem taşımaktadır. Bu sebeple Çocuğunuzun, arkadaşları ile birlikte zaman geçirmelerini sağlamalısınız. Bunun yanı sıra çocuğunuzun özgüvenini kazanması için çeşitli kulüplere ve toplumsal faaliyetlere katılmaları için destek olabilirsiniz.

Asosyallik TedavisiÇocuklarda asosyallik oldukça önemli bir durumdur. Daha çok ilerlemeden bu durumdan kurtulmaları gerekmektedir. Aksi takdirde sağlıklı düşünebilen, paylamayı seven, hatta gelecekteki işlerinde başarılı, eğitim ve fikir üretebilen bir birey olmaktan yoksun kalacaklardır.

Çocuklarda asosyallik durumu, uzmanlar tarafından da ailelere, sürekli olarak uyarı gönderdikleri bir konu haline gelmiş bulunmaktadır. Uzmanların araştırmalarına göre, asosyalliğe eğilim gösteren çocukların ciddi bir hastalıkla karşı karşıya olduklarını belirtmişlerdir. Çocuklarda asosyallik durumunda; uzmanların düşüncesi hikikomori hastalığının tehlikesiyle karşı karşıya olduklarıdır. Hikikomori hastalığı Japonca bir kelime olup; dilimizde ‘’elini ayağını çekmek’’ anlamını taşımaktadır. Bu terim Japonya’da 21.yüzyılın hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Hem hastalığa, hem de hastanın ismine verilen bu terim Dünya üzerinde tehlikeli bir seyir izlemektedir. Hikikomori hastalığında erken teşhis çok önemli olmakla beraber, bu hastalığa neden olabilecek durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Asosyal ÇocuklarBu hastalığın temeli her ne kadar teknolojiye dayansa da, ek olarak başka nedenler de bu hastalığa sebep olmaktadır. Çocuğunuz teknolojiye bağımlılık göstererek, kendini sosyal çevreye kapatıyor ve bu durum tüm gününü odasında geçirmesini sağlıyor ve hatta temel ihtiyaçlarını bile odasında karşılama isteği uyandırıyor. Çocuklarda asosyallik öyle boyutlara geliyor ki asosyal olan çocuk ebeveynleriyle bile iletişim içerisinde olmaktan kaçınıyor.

Çocuğunuzda asosyallik eğilimini fark ettiğiniz anda onunla sıklıkla iletişim içinde olmalı ve onu sosyal ortamlarda bulundurmalısınız. Unutmayın ki bu konuda çocuğunuza en büyük yol gösterici sizden başkası olamaz. Çünkü çocuklar doğdukları an itibariyle annelerine karşı güven beslemektedirler.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git