Çocuklarda Aşırı Öfke

Çocuklarda Aşırı Öfke
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Çocuklarda Aşırı Öfke Kontrolü

Çocuk yetiştirmek her aile için çok zor ve emek isteyen bir iştir. Çocuklara olan davranışlarda ölçülü olmak, ne fazla ilgiye boğmak, ne de ilgisiz bırakmak çocuk için doğru değil.

Aşırı ilgiyle gelen aşırı baskı, çocuklarda birike birike zaman içerisinde aşırı öfkeye ve aile ile inatlaşmaya kadar gider. Çocuk kendine ailesinden ayrı bir hayat kurar, arkadaş çevresini ve yaptıklarını ailesiyle paylaşmaz. Bu durumun getirisi olmadığı gibi götürüsü de olabilir. Çocuklar çevrenin yanlış yönlendirmeleriyle kötü alışkanlıklar kazanabilirler. Çocuklarda aşırı öfke, şiddet durumunda da olabilir, şiddet gören çocuğun psikolojisi bozulacak, bu durumu arkadaşlarına ve öğretmenlerine öfke olarak ortaya çıkabilecektir. Bu durum içe kapanma ve anti sosyallik şeklinde de ortaya çıkabilir, yani bireyden bireye değişen davranışlar açığa çıkabilir. Çocuklarda aşırı öfke, onların  arkadaşlarına zarar vermesini de doğurabilir.

Çocuklarda Aşırı Öfke KontrolüUzmanların açıklamalarına göre öfke kontrolü çocukluk çağlarında başlamakta. Huzursuz aile ortamı ve arkadaş çevresi çocukta öfke kontrol bozukluğuna yol açabiliyor. Epilepsi hastaları çocuklarda da öfke patlamaları görülebiliyor, hastalığın sonucu oluşan bu durum için mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekli. Önemli sebeplerden biri de çocukların maruz kaldığı cinsel tacizlerdir. Özellikle aile içinde yaşanan cinsel tacizlerde sonuçlar daha travmatik olabilmekte. Çocuğun içine atıp paylaşamadığı her durum aslında psikolojisi için bir tehdit oluşturuyor. Biriken sebepler zaman içerisinde çocuklarda aşırı öfke şeklinde kendini ortaya çıkarıyor. Şiddet içerikli oyunlar, film ve diziler çocuğun daha saldırgan bir tutum izlemesine yol açmakta. Eli silahlılara özenen çocuklar
bilinçaltında silahın doğru bir kendini koruma yöntemi olduğuna inanabilir, silahı bir güç olarak algılayabilirler, bu da hem öfke şeklinde hem de ileride suç işleme şeklinde kendini açığa çıkarabilir. Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda da öfke patlamaları gözleniyor. Davranışlarını yeterince kontrol edemeyen bu çocuklar tedavi edilmezlerse ileride de eğitim ve iş hayatlarında düzen tutturamıyor, doğru ilişkiler kuramıyorlar.

Çocukların Aşırı ÖfkesiÖzellikle çocuklarla yakından ilgilenen annelerin bu duruma hassasiyetle yaklaşması, çocuğu yaşamında tehdit edecek bu duruma karşı koruması gerek. Eğer aile içinde ruhsal bozukluğu olan bir birey varsa bu durumun çocuğun sağlığını da bozmaması için mutlaka diğer aile bireylerinin konuya el atmaları, ruhsal bozukluğu olan bireyi tedaviye ikna etmeleri gerek, çünkü sorunlu bir ailede yetişen çocukta sorun da kaçınılmazdır. Hatta bu tip ailelerde ailenin tamamının terapiye gitmesi daha yararlı olacaktır. Şiddet ve taciz durumlarının da mutlaka yetkililerle paylaşılması gerekir. Unutmayalım ki; bugünün sağlıklı çocukları ileride yarının sağlıklı bireylerini yetiştirecek bu yüzden çocukların ruh sağlığı asla ihmal edilmemeli.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git