Çocuk Felci Nedir?

Çocuk Felci Nedir?
8 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Çocuk felci hastalığı, bu hastalığa sebep olan virüsün bulaşması ile sinir sisteminin olumsuz bir şekilde etkilenmesi sonucunda felç vakasının yaşanmasıdır. Bu hastalık su ve yiyeceklere lağım bulaşması, dışkı, sinek ve böcekler, salgın ya da ağız yoluyla bulaşabilmektedir. Aşılamanın yapıldığı yerlerde daha az rastlanan çocuk felci genellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde daha sık görülmektedir. Eğer aşılama yapılmazsa ve hijyen şartları kötüyse hastalığın yayılmaktadır. Aşılamanın yapıldığı insanlar % 95 oranında bu hastalığa karşı korunmaktadır. Ülkemizde de çocuk felci aşısı uygulamaları devlet tarafından zorunlu tutulmaktadır. Bebeklere 2.3.4 ve 18. aylarda 4 – 6 yaş arasında aşı yapılarak, çocuk felci virüsüne karşı bağışıklık kazanılması sağlanmaktadır.

Çocuklarda yorgunluk, ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, iştahsızlık, halsizlik, ishal, kusma, ensede ağrı ve sertlik gibi belirtilerle kendisini gösteren çocuk felci virüs alındıktan 1 – 2 hafta içerisinde ise felç yaşanmasına sebep olmaktadır. Felç ilk olarak kollarda ve bacaklarda başlamakta, kaslar oldukça duyarlı bir hale gelmekte ve ağrı hissedilmektedir. Zamanla kaslar zayıflamaya ve erimeye başlar. İlerleyen vakalarda hasta konuşmakta zorluk çeker, öksüremez ve yutkunma problemleri yaşar. Bu nedenle hastalık belirtilerini ilk gösterdiği zaman mutlaka uygun tedaviye başlanması, hastalığın ilerlemesinin engellenmesi gerekmektedir.

Çocuk felci belirtileri başladığı zaman hastanın mutlaka sürekli olarak istirahat etmesi sağlanmalıdır. Bu hastalık sürekli olarak aktif olan, hareket eden kaslarda daha hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Ağrıları gidermek için ağrı kesici ve ateşi düşürmek için de ateş düşürücü kullanılabilir. Tedavi sırasında fizyoterapi ile kaslar yavaş yavaş çalıştırılmaktadır. Kimi hastalar solunum konusunda güçlük çekmektedir. Genellikle çocuk felci geçiren hastalar, kısa süre içerisinde tedaviye başlanması ile hızlı bir iyileşme gösterirler.

Çocuk FelciÇocuk felci hastalığının oluşmasını engellemek için zamanında aşılama yapılması ve yaşam ortamlarında hijyenin sağlanması oldukça önemlidir. Yaşlı insanlar, bebek ve çocuklar, çocuk felci hastalığının görüldüğü yerlerde bulunan kişiler, hamile kadınlar ve çocuk felci aşısı bulunmayan kişiler, bu hastalık yönünden riskli gruplar içerisine bulunmaktadırlar. Hastalık genellikle 5 yaşından küçük çocuklarda görülse de yetişkinlerde de zaman zaman virüs bulaştığı için çocuk felci hastalığı görülebilmektedir. Ülkemizde yaklaşık 15 yıldır yapılan düzenli aşılamalarla çocuk felci vakası görülmemiştir ve WHO tarafından Türkiye 2002 tarihinde Çocuk Felcinden Arındırılmış Bölge olarak ilan edilmiştir. Aileler, çocuklarının sağlıklı bir şekilde gelişimini göz önünde bulundurarak mutlaka düzenli olarak aşılamalarını yaptırmalıdırlar.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git