Cinsel İlişkiden Zevk Almama Nedenleri?

Cinsel İlişkiden Zevk Almama Nedenleri?
4 Ekim 2015 tarihinde eklendi.

Cinsel ilişki, çiftlerin ilişkisinin devamında, birbirlerine duyulan sevgi ve yakınlıkta ve daha birçok konuda etkilidir. Uzmanlar evli çiftlerin düzenli olarak cinsel hayatlarının olmasının her zaman olumlu etkiler doğurduğunu göstermektedir. Cinsel ilişki hem bayan hem de erkek açısında birçok farklı etmene bağlı olarak gerçekleşmektedir. Fiziksel olduğu kadar psikolojik de bir durum olan cinsel ilişki, farklı etmenler doğrultusunda kişiler üzerinde farklı etkiler bırakabilir. Son dönemde birçok kişi cinsel ilişkiden zevk almama şikayetiyle uzmanlara başvurmaktadır. Genellike problemin fiziksel bir sorun olduğunu düşünen kişiler uzman doktorlara gittiklerinde yanılmaktadırlar. Sorunlar birçok hastada psikolojik olarak ortaya çıkmaktadır.

Bayanlarda erkeklere göre daha fazla bu problemlerle karşılaşılmaktadır. Cinsel ilişkinin birçok yönden bayan için farklı etkileri olduğundan bayanlar cinsel ilişkilerine çok daha fazla önem verirler. Bu açıdan da sorunlar daha çok bayanlarda ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde ortaya çıkan problemler genellikle benzerlik göstermektedir. Erkeklerde, mahalle baskısı, dinsel yasaklamalar ve buna benzer sorunlar cinsel ilişkiden zevk almama sorunları olarak gözlemlenebilir. Bu sebeple bayanlarda da varken üzerine eklenebilecek çok daha fazla sebep bulunmaktadır. İlk etapta bayanların gebe kalma korkusu, cinsel ilişkide zevk almama probleminin başlıca sebebidir. Evlilik öncesi ilişkilerde ya da evlilik sonrasında henüz bebek sahibi olmayı düşünmeyen çiftlerde bu problem çok yaygın bir biçimde görülmektedir. Evlilik öncesi ilişkilerde kızların genital bölgedeki zarı kaybetme korkusu ve sonrasında evlilik döneminde bu durumun problem yaşatacağının korkusu cinsel ilişkiyi olumsuz etkilemektedir.

Bunların dışında toplumsal baskılar ön plana çıkmaktadır. Bayanların partnerinden cinsel ilişki çerçevesinde isteklerde bulunması sonrasında partnerinin bayana bakış açısının değişeceği konusunda korkular en önemli sebeplerden birisidir. Güncel cinsel ilişki sıklığından daha fazlasını isteyen bayanlar bu korku sebebiyle bunu partnerine söylemeyemezler. Belki aynı durumun da partnerinde olduğu durumlarla karşılaşılabilir. Ancak her iki taraf da bunu partnerine bildiremediğinden cinsel ilişki olması gerekenin daha düşük seviyesinde bir mutluluk sunabilir. Diğer bir durum ise bayanların aralarında gerçekleştirdikleri sohbetlerdir. Bayanlar cinsel hayatlarını biraz daha gösterişli bir şekilde anlattıklarından diğer bayanlar kendi cinsel hayatlarının bu şekilde olmadığını görerek kötü bir durumda kalabilirler. Cinsel ilişki sırasında şartların beğenilmemesi ve anlatılan durumların istenmesi çiftlerin zevk almama problemlerinden birisi olarak gösterilmektedir.

Bayanlarda cinsel ilişkiden zevk almama sebepleri arasında acı çekeceği korkusu da yer almaktadır. Vajinal bölgede kuruluk durumunda bayanlarda kısa süreli acılar meydana gelebilir. Ancak bu anlıktır ve çok basit yöntemler ile düzeltilebilir. Bunun dışında bayanların acı çekme korkusu yaşamaları yersizdir. Partnerleri ile uyum içinde olduklarında ve her iki taraf da anlayışlı bir şekilde yaklaştığında cinsel ilişkiden zevk almama durumu söz konusu olmamaktadır. Yaşları çok ilerlememiş olan çiftlerin problemleri bu doğrultuda psikolojik olmaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git