Çin Takviminin Dinimizdeki Yeri

Çin Takviminin Dinimizdeki Yeri
22 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Bu konuyu açıklamaya başlamadan önce, kısaca Çin takviminin ne anlama geldiği, nasıl kullanıldığı konusunda bilgi verelim.

Çin takvimi nedir, nasıl kullanılır?

Yaklaşık olarak 700 yıllık bir tarihe sahip olan Çin takvimi, adından da anlaşılacağı üzere, Çinliler tarafından bulunmuş bir takvimdir. Bahsi geçen 700 yıllık geçmiş oldukça uzun bir süredir. Hali ile bu kadar yıl önce bebek cinsiyetleri ile ilgili bir ön fikre sahip olmak, bebeklerin cinsiyetini önceden öğrenmek mümkün olan bir durum değildir. Bu amaç ile ortaya çıkan Çin takvimi, daha önceleri sadece eğlence ve merak giderme amaçlı kullanılırken, günümüze kadar %70 ila % 90 arasında bir doğruluk payı iddiası ile gelmeyi başarmıştır. Tamamen bir batıl inanç olduğuna dair düşünceler olsa da bu takvimin müptelaları ülkemizde de oldukça fazladır. Hatta öyle ki kız ya da erkek çocuk sahip olmak isteyen kişiler bu takvime göre hamile kalmayı bile tercih ediyorlar.

Peki, hemen hemen her ülke tarafından bilinen ve orijinalinin Pekin Üniversitesi’nde muhafaza edildiği Çin takvimi sayesinde kişiler hamilelik zamanlarına ve bebeklerinin cinsiyetlerine nasıl karar veriyor?

Öncelikle bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için bu takvimde esas alınan konu başlıkları, annenin hangi ayda hamile kaldığı ve annenin esas yaşı. Esas yaşı diye belirtiyoruz çünkü bu takvimde bir ay hatta bir gün bile oldukça büyük bir öneme sahip. Bu takvimin işleyişine her iki cinsiyet için de birer örnek verelim.

– Bu takvimin geneline göre en çok kız çocuğa sahip olma yaşı 18. Hamile kalma planlarını bu takvime göre planlayan anne adayları şayet 18 yaşında ise ve bir kız çocuğuna sahip olmak istiyor ise hamileliklerini Ocak ya da Mart aylarına denk getirdikleri takdir bebeklerinin kız çocuğu olarak dünyaya gelmesi % 90’lık ihtimal dahilindedir.

– Bu takvimin genelinde erkek çocuğuna sahip olma yaşı ise 21. Hamile kalma planlarını yine aynı şekilde bu takvime göre planlayan anne adayları 21 yaşında ise ve bebeğinin cinsiyet tercihini erkek çocuktan yana kullanmak istiyor ise hamileliklerini şayet Ocak ayına denk getirirler ise bebeklerinin erkek çocuğu olarak dünyaya gelme olasılığı % 90’ dır.

Esas sorumuz olan Çin takvimin İslam dininde ki yerine gelecek olursak;

Böyle bir hesaplama görüldüğü üzere var ve bu hesaplamayı daha önce de belirttiğimiz gibi birçok kişi kullanıyor.

İslam dini kesinlikle batıl inançları yasaklayan bir dindir. Her konuda olduğu gibi sahip olunan bebeklerin cinsiyetlerinin de yalnızca yaratıcı tarafından belirlendiğine inanan Müslüman bireyler, bilmelidirler ki bu takvimin, inandıkları İslam dinin de kesinlikle yeri yoktur. Müslüman bir bireyin hamilelik planlarını bu takvime göre şekillendirmesi doğru değildir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git