Çin Takvimi Yaş Hesaplama

Çin Takvimi Yaş Hesaplama
25 Kasım 2015 tarihinde eklendi.

Çin Takvimi Yaş Hesaplama

Çin Takvimi Nedir?

Çin takvimi adı verilen ve Çinliler tarafından yaklaşık olarak 700 yıl önce icat edilen bu takvimin kullanımı günümüzde yaygınlaşmaya başlamıştır. Bunun nedeni de bu takvimi eskiden de günümüzde de pek çok kişi doğacak çocuklarının cinsiyetini bir an önce öğrenmek isteyenler tarafından cinsiyet tahmin etmede kullanılmasıdır. Söylenenlere göre bu takvim ile yapılan tahminlerin doğruluk oranı %70 ile %80 arasındadır. Ancak bu tahminlerin doğruluğuna inanmak, normalde de iki seçenek olması nedeniyle %50 oranında doğruluk payı bulunduğu için tamamen size kalmıştır. Zira bu takvim kullanılarak yapılan cinsiyet belirlemeleri sadece anne adayının yaşını ve hamile kaldığı ayı baz alarak tahminde bulunmaktadır. Bu da bu yöntemin batıl bir inanç olarak kalmasına ve pek çok kişi tarafından da sadece eğlence amaçlı kullanılmasına neden olmaktadır. Ancak yine de çoğu Çinli kadın bu takvimi hangi ayda hamile kalacaklarını seçmek için de kullanmaktadırlar. Yani takvimin tahminlerine göre bebeğin cinsiyetini önceden belirleyebildiklerine inanmaktadırlar. Yine de bu yöntemin doğruluğu kesin olarak bilinmemektedir.

Yaş Hesaplama

Çin takvimini batıl bir inanç olsa da ve şansa bağlı bir takvim olsa da bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek ya da çok daha fazla inanıyorsanız, bebeğinizin cinsiyetini önceden belirlemek için ilk olarak yapmanız gereken Çin takvimi yaşınızı hesaplamanız gerekmektedir. Bu hesaplamayı da küçük bir matematik işlemiyle yapabilirsiniz. Öncelikle bilmeniz gerek doğduğunuz yılda Çin takvimi başlangıç süresi bulmaktadır. Pek çok internet sitesinde her yıla özel Çin takvimi başlangıç günleri listelenmiştir. Bu listelere bakarak başlangıç tarihini öğrenebilirsiniz. Eğer başlangıç tarihinden sonra dünyaya gelmişseniz yapmanız gereken şey yaşınıza bir eklemek olacaktır. Ancak başlangıç tarihinden önce doğmuşsanız da yaşınıza iki eklemeniz gerekmektedir. Bu basit ekleme yoluyla siz de kolayca Çin takvimine göre kaç yaşınızda olduğunuzu hesaplayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Çin takvimi başlangıç günlerini bulmak olacaktır. Eğer bu yöntemle zaman kaybetmek istemiyorsanız da pek çok internet sitesinde Çin takvimi yaşınızı belirleyen uygulamalar bulunmaktadır. Bunları kullanmak için de yapmanız gereken yalnızca doğum tarihinizi belirtilen yere girmek olacaktır. Daha sonra saniyeler içinde Çin takvimine uygun yaşınızı öğrenebilirsiniz.

Kullanım Alanları

Bahsettiğimiz gibi bu takvim en çok ülkemizde bebeklerin cinsiyetini tahmin etmek amacıyla kullanılıyor. Çin takvimi yaşınızla hamile kaldığınız ayı karşılaştırdığınız zaman doğacak bebeğinizin cinsiyetiyle ilgili yapılan tahmini öğrenebiliyorsunuz. Bunu da internet sitelerinde yayınlanan tablolara bakarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Örneğin bu tablolara göre Çin takvimine göre yaşı 18 olan bir kadının erkek çocuk sahibi olma ihtimali daha yüksek oluyor. 21 yaşında olan bir kadının ise kız çocuğu sahibi olma ihtimali daha çok olduğu söyleniyor. Bunun dışında ise Çin takvimi eski zamanlarda kehanetlerde bulunmak için de kullanılmıştır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git