Çin Takvimi ile Cinsiyet Belirlemek Günah mı?

Çin Takvimi ile Cinsiyet Belirlemek Günah mı?
18 Kasım 2015 tarihinde eklendi.

Çin Takvimi ile Cinsiyet Belirlemek Günah mı?

Çin Takvimi

Çin takvimi olarak bilinen takvimin kökenleri eski Çin imparatorluğuna yani yaklaşık olarak 700 yıl öncesine dayanmaktadır. Çin takvimi eski zamanlarda uzun ya da kısa sürede gerçekleşecek olaylarla ilgili kehanette bulunmak için kullanılıyordu. Bunun yanında ise doğacak bebeklerin cinsiyetini tahmin etmede de kullanılmaktadır. Günümüzde hala hem ülkemizde hem de pek çok farklı kültürde eğlence amaçlı da olsa doğacak çocukları için Çin takvimine bakan pek çok insan bulunmaktadır.

Ancak bunun yanında eğlence dışında Çin takvimine fazlasıyla inanan kişiler de bulunmaktadır. Bu kişiler de daha hamile kalmadan Çin takvimine bakara doğacak bebeklerinin cinsiyetini kendileri önceden belirleme çabasına girmektedirler. Söylenenlere göre bu Çin takviminin doğruluk oranı %70 ile %90 arasında olduğu iddia edilmektedir. Ancak Çin gibi erkek çocuklarına çok daha fazla önem veren bir ülke doğruluk oranlarının bu kadar yüksek olmadığının bir kanıtıdır. Zira pek çok kişi sadece bu takvimi kullanır ve kız çocuğu sahip olduğunda kürtaj yapmasına gerek kalmazdı.

Dini Yönü

Çin takvimi gibi bir yöntemle cinsiyet belirleme çalışmalarının hiçbir şekilde bilimsel bir dayanağı yoktur. Zira bu takvimin tek dayanağı da anne adayının yaşı ve hamile kaldığı aydır. Doğruluk oranlarının gerçek olduğunu farz etsek bile cinsiyet belirleme hem dini açıdan hem de ahlaki açıdan ne kadar doğru olduğu tartışılır. Zira cinsiyet belirlemenin caiz olduğunu düşünsek bile doğacak çocuğun cinsiyet çocuğun ruhunu da aklını da huyunu ve karakterini de ahlaklı yapmaz. Bu konu elimizde olan bir durum değildir. Kısacası sahip olacağınız çocuğun bilimsel bir yöntem olmasa bile cinsiyetini belirleyebileceğinizi düşünseniz de çocuğunuzun hayırlı bir evlat olmasını önceden belirleyemezsiniz.

Cinsiyet belirleme caiz olmamasını söyleyebileceğimiz durumlardan bir tanesi de cinsiyet belirlemenin doğal dengeyi alt üst edebilecek güçte olmasıdır. Günümüz Çin ülkesini ele alırsak, Çinliler yüzyıllardır anne karnındaki kız çocuklarını kürtajla aldırmışlar ve erkek nüfusunun kadının nüfusunu doğal olmayan şekilde aşmasına neden olmuşlardır. Bu da günümüzde Çinli erkeklerin yuva kuracakları bir kadın bulmalarını zorlaştırmıştır. Eğer doğmadan cinsiyet belirleme yöntemi mümkün olsaydı, Çin dahil birçok gelişmemiş ülkede de doğal dengeler alt üst olabilirdi.

Cinsiyet belirlemede bilimsel olarak yapılan çalışmalar biri cinsiyete bağlı genetik hastalıkları önlemek adına İngiltere ve Amerika gibi ülkelerde sürdürülmektedir. Bu yöntem ise örneğin erkek olacak bir çocuğa genetik olarak bazı ölümcül hastalıkların geçtiği biliniyorsa, bu önlemek adına DNA ayrıştırma yöntemi kullanarak Y kromozomlarının ayrıştırılması ve yalnıza X kromozomlarının bırakılmasıyla kız çocuğu doğma ihtimali arttırılmaktır. Yalnız bu gibi sağlık dışında cinsiyet belirleme gücüne sahip olmak dünya üzerinde pek çok ülkede doğal dengeyi bozarak olası bir kaos yaratabilir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git