Çin Takvimi Doğru mu? Çin Takviminin Doğruluk Payı Nedir?

Çin Takvimi Doğru mu? Çin Takviminin Doğruluk Payı Nedir?
22 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Çin takvimi denilen takvim Çinlilerin çok uzun yıllar önce ortaya attığı batıl inanca dayanan ve bebeklerin cinsiyetini tahmin etmek için eğlence amaçlı kullanın bir takvimdir. Çoğu insan Çin takvimi meraklarını gidermek ve daha bebeklerinin ultrasonda görülmesini beklemeden bu takvime bakarak çocuklarının cinsiyetlerini tahmin etmeye çalışmaktadırlar. İddialara göre bu takvimlerin doğruluk payı %70 ile %90 arasında değişmektedir. Ancak cinsiyetin de kız ya da erkek dışında başka bir şey olamayacağına göre rastgele tahmin eden bir kişinin de doğruluk payı %50 olur. Yine de Çinliler bu yöntemi yaklaşık 700 yıldan bu yana doğacak çocuklarının cinsiyetini tahmin etmede yaygın olarak kullanıyorlar. Bir kişi takvime göre hamile kalırsa, doğruluk payının da arttığına inanılmaktadır. Takvimin orijinali de hala günümüzde Pekin’de bir üniversitede korunmaya devam edilmektedir.

Bebeğinizin Cinsiyetini Çin Takvimine Göre Nasıl Belirleriz?

Çin takvimine dayanarak yapılan tahminlerin temelini annenin yaşı ve hangi ayda hamile kaldığı bilgileri oluşturmaktadır. Takvimin sunduklarına inanılırsa, eğer bir anne 18 yaşında hamile kalırsa, erkek bebeğe sahip olma şansı diğer yaşlarından çok daha yüksek olduğu söylenmektedir. Eğer 18 yaşında bir kadın Ocak ya da Mart aylarında hamile kalırsa kız, diğer aylarda hamile kalırsa erkek çocuk sahibi olacağı iddia ediliyor. Her ne kadar batıl gibi gözükse bu takvim Çin’de erkek çocuğa daha fazla önem verilmesi nedeniyle anne adaylarını genç yaşta hamile kalmaya itmesi açısından bilinçli bir şekilde hazırlanmış bir takvime daha çok benziyor.

Kız çocuğu sahip olmak isteyenler için 21 yaşlarında hamile kalmanın da en iyi seçenek olduğu söyleniyor. Eğer bir kadın ocak ayı dışında herhangi bir ayda hamile kalırsa, kız çocuğuna sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu takvimde belirtilmiş. Eğer siz de bu takvimi merak ve eğlence amaçlı olarak kullanmak istiyorsanız, yaşınıza ve hangi ayda hamile kaldığınıza bakarak bir tahminde bulunabilir ve ilerleyen zamanlarda çocuğunuzun cinsiyeti doktor tarafından belirlendiği zaman doğru olup olmadığını karşılaştırabilirsiniz.

Çin takvimine göre tahminde bulunmak için önce Çin takvimine göre yaşınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bu da yaşınıza 1 ya da 2 ekleyerek bulursunuz. Eğer Çin takvimi başlama tarihinden önce doğmuşsanız yaşınıza 2, Çin takviminin başlama tarihinden sonra doğmuşsanız da yaşınıza 1 eklemeniz yeterli olacaktır. Yaşınızı da belirledikten sonra Çin takvimine göre yaşınızla hamile kaldığınız ayı karşılaştırarak bir tahminde bulunabilirsiniz.

Bu takvim teoride hamile kalınan ayın önemi ortaya koymaktadır. Bu yöntemle yüzyıllardır Çin’de pek çok anne adayı doğacak çocukları için bazı tahminlerde bulunmuşlardır. Ancak günümüzde tek bir hastanede bile gün içinde 50ye yakın çocuğun dünyaya geldiğini düşünürsek ve sonuçları bu takvimle karşılaştırırsak, takvimin çok da doğru olduğunu söylemek mümkün olmaz.

Çin takviminin doğruluk payı %50‘dir.

Çin Takvimi Doğru mu? Çin Takviminin Doğruluk Payı Nedir? ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. Pinar dedi ki:

    Slm hocam ben hamilelik testi yaptım ikigun önce ikinci cizgi silik çıktı acaba hamilelik olabilirmi…

    1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

      Adette gecikme var mı? Kan testi yaptırmanızı öneririm.

Sayfa başına git