Çikolata Kisti Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Çikolata Kisti Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
16 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Rahim içini döşeyen hücrelerin rahim dışına yerleşerek orada üremesidir. Genellikle 35 yaş üzeri kadınlarda görülür. Nedeni tam olarak bilinememektedir. Kadınlarda adet kanaması rahmin iç tabakasını döşeyen hücrelerin dökülmesi ile oluşur. Bu hücrelerin bir kısmı da geriye doğru giderek kanalların karın boşluğuna dökülür. Genelde bu hücreler vücudun bağışıklık sistemleri tarafından yok edilir. Ancak bazı kadınlarda bu sistemler iyi çalışmaz ise ya da muhtemelen genetik yatkınlık ile bu hücreler karın zarı üzerine yerleşebilirler.

Üreme çağındaki kadınların hemen hemen % 15’inde, çocuk sahibi olmakta sıkıntı çekenlerin ise % 30’unda çikolata kistine rastlanıyor. Kistlerin içindeki sıvının rengi kahverengi yani çikolata rengine çok benzediği için böyle isimlendiriliyor.

Çikolata Kistinin Belirtileri

Çikolata kistine maruz kalan kadın hastaların uzmanlara başvuru şikâyetleri arasında bulunanlar aynı zamanda da belirtilerdir. Bu belirtiler; ağrı, kısırlık ve kitledir. Bazen de hiçbir şikâyet olmadığı halde rutin jinekolojik kontrollerde çikolata kistleri fark edilebilirler. En önemli şikayetler, kasık ve karın alt kısmında başlayan ağrıdır. Çikolata kisti hastalığı en çok yumurtalıkları ve karın zarını tutar oralarda ortaya çıkar. Bunun dışında rahim ve makat (kalın bağırsağın son bölümü) arasına da yerleşebilir. Ağrılı bir şekilde tuvalete çıkamamaya neden olabilir.

Çikolata Kistinin Tedavi Yöntemleri

Çikolata kistleri oluştuğunda eğer ağrı şikayeti ön planda ise ve kişinin ağrılardan dolayı hayat kalitesini olumsuz etkiliyorsa ameliyat edilmesi düşünülebilir. Ayrıca, ultrasonografi ile % 90 duyarlılıkla çikolata kisti tanısı konabilmektedir. Eğer ultrasonografi sırasında, kanser endişesi yaratacak bir görünüm ve durum var ise de ameliyat yapılması düşünülebilir. Aksi takdirde, her ameliyat, en iyi ellerde en iyi uzmanlar tarafından yapılsa dahi, sağlıklı yumurtalık dokusuna zarar verici olabileceği için ameliyat yapılmasını önerilmemektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git