Çift Yumurta İkizleri Nedir?

Çift Yumurta İkizleri Nedir?
22 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Dünya üzerinde meydana gelen yaklaşık yüz gebelikten birinde ikiz gebelik görülmektedir. İkiz gebelikler ise kendi aralarında ikiye ayrılmaktadır. Birinci grupta çift yumurta ikizleri, ikinci grupta ise tek yumurta ikizleri yer almaktadır. Çift yumurta ikizlerin görülme sıklığı tek yumurta ikizlerinin görülme sıklığının yaklaşık 3 katı kadar olmaktadır. Dolayısıyla ikiz gebeliklerde çift yumurta ikizi olma ihtimali daha fazladır. Bu durum çift yumurta ikizi gebeliklerinin diğerine göre biraz daha kolay olmasından kaynaklanmaktadır. Peki, çift yumurta ikizleri nedir? Çift yumurta ikizleri annedeki 2 yumurta hücresinin babanın 2 sperm hücresi ile birleşmesi sonucunda oluşan ikiz gebelik türüdür. Bu durum sonucunda anne rahminde 2 zigot oluşmaktadır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde 2 ayrı bebeğe ait 2 adet plasenta ve 2 adet göbek bağı oluşmaktadır.

Çift yumurta ikizleri nedir?” sorusunun ardından en çok merak edilen diğer bir soru ise çocukların cinsiyetleri ile ilgili olmaktadır. Çift yumurta ikizlerinde cinsiyetlerin aynı olma zorunluluğu bulunmamaktadır. 2 farklı sperm hücresi 2 farklı genetik kod taşıdığı için çift yumurta ikizlerinin her ikisi de kız, her ikisi de erkek veya biri kız biri erkek olma olasılıkları aynı olmaktadır. Bu durum ikizlerin birbirine benzeme dereceleri üzerinde de etkili olmaktadır. İkizler aynı cinsiyette olsalar dahi birbirlerine fiziksel olarak fazla benzemeyebilmektedir. Aynı durum ikizlerin karakter yapıları için de geçerli olmaktadır. Farklı genetik koda sahip olmaları neticesinde ikizler arasında önemli karakteristik farklılıklar bulunabilmektedir.

Çift Yumurta İkizi NedirTek yumurta ikizlerinin meydana geliş sıklığı tüm toplumlarda hemen hemen aynı oranda olmaktadır. Buna karşın çift yumurta ikizlerinin ortaya çıkış sıklığı çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. “Çift yumurta ikizleri nedir?” ve “Çift yumurta ikizlerinin cinsiyetleri aynı mı olur?” gibi soruların ardından en çok merak edilen konulardan biri de bu olmaktadır. Yapılan araştırmalar siyahi ırklarda çift yumurta ikizi görülme ihtimalinin daha fazla olduğunu göstermiştir. Bununla beraber annenin yaşının ileri olması, annenin ailesinde daha önce çift yumurta ikizi gebeliği yaşayanlar olması, annenin sık doğum yapması gibi etkenlerin çift yumurta ikizi gebeliği yaşama ihtimalini arttırdığını ortaya koymuştur.

Kısırlık tedavilerinde uygulanan tüp bebek yöntemi de çift yumurta ikizi gebeliği şansını arttıran faktörlerden biridir. Tüp bebek tedavilerinde zaman ve maliyet gibi etkenler ön planda bulunduğu için anneye genellikle çok sayıda döllenmiş yumurta yerleştirilmektedir. Bu durumda ikiz, üçüz ve dördüz gibi ihtimaller artmaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git