Boş Gebelik Nedenleri ve Tedavisi

Boş Gebelik Nedenleri ve Tedavisi
10 Haziran 2015 tarihinde eklendi.

İnsanlar arasında adına su gebeliği de denilen boş gebelik, ultrasonografide embriyonun görülebileceği zamanda, gebelik kesesini oluşturan zar ve plasentanın oluşmasına rağmen içinin boş bulunması anlamına gelmektedir. Boş gebelik sebepleri, erken gebelik sırasında belirlendiğinden dolayı, adet kanamaları düzensiz olan kişilerde beklenen tarihten daha geç oluşabileceği için bu gibi özel durumlarda dikkatli olunarak bu ihtimaller de göze alınmalıdır. Erken gebelikle klinik olarak hiçbir fark görülmemektedir. Aynı erken gebelikteki gibi, boş gebelikte de kramp veya kanama görülmemektedir.

Kişilerin normalden farklı renkteki akıntılarının gözlenmesi de boş gebelik için bir sebep olabilmekte ancak yine kesin bir tanı koyulamamaktadır.  Boş gebelik ile çok erken dönemdeki normal bir gebelik, kese içindeki yolk kesesinin oluşup oluşmadığına bakmaktır. Eğer yolk kesesi oluşmuş ise bu gebeliğin normal bir gebelik olduğunu, eğer oluşmamış ise de boş gebelik olduğunu göstermektedir. Boş gebeliğin belirlenmesindeki bir diğer durum, ultrasonografideki görüntüdür. Son adet tarihinden beş hafta sonraki dönemde transvajinal ultrasonografi ile fetüs(bebek) görülebilmektedir. Fakat bu durumun gerçekleşmediği zaman çok erken gebelik durumuyla karıştırılmaması için, yine kesin olarak boş gebelik tanısı konulmamaktadır. Kişi birer hafta aralıklarla kontrole gelerek, durumun izlenmesi gerekmektedir. Boş gebeliğin gerçekleşmesi, kişileri psikolojik olarak kötü etkileyebilmektedir ancak bu durum hiçbir zaman gelecekteki gebeliklerin de risk altında olduğunu göstermemektedir.

bos-gebelik-nedenleri-ve-tedavisiBoş Gebelik Nedenleri

Gebelik yumurta ve spermlerin birleşmesiyle oluşmaktadır. Bu yumurta ve spermlerin kalite düşüklüğü veya anomali durumunu ortaya çıkarması boş gebelik nedenleri arasındadır. Yani bu  durum,  kromozomsal problemlerden meydana gelmektedir ancak bu boş gebeliğin kalıtsal olduğunu göstermemektedir. Yani her gebelikte karşılaşılacak bir sorun değildir. İlk gebeliğinde boş gebelik sorununa rastlayan kişiler için üst üste iki veya üç düşük gibi bir sorun olmadığı sürece, endişe edilecek bir durumun olmadığı anlaşılır.

Boş Gebelik Tedavisi

Boş gebelik nedenleri ve tedavisi, yumurta ve spermdeki bozukluklardan kaynaklanarak belirlendiği için, tek çözümü gebeliği kürtaj ile sonlandırmaktadır. Gebeliği tanı konduktan sonra devam ettirmek risk taşıdığı için mümkün olan en kısa sürede kürtaj olunmalıdır. Ayrıca kürtajdan sonra tekrar hamile kalmak isteyen kadınlar ilk adet döneminden sonra boş gebelik riski olmadan yeniden hamile kalabilmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git