Bebeklerin Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?
3 Şubat 2015 tarihinde eklendi.

Bebeklerde cilt bakımı nasıl olmalı sorusuna, araştırmacılar cevaben, yeni doğan bebeklerin cildini steril (hijyenik) olarak kabul etmektedirler. Bebeğin cildinin anneden hastane personeli ve çevreden gelen bakterilerle kontamine olarak, bebek 6 haftalık olduğunda, bebek cildinin bakteri florası erişkine benzemeye başlayarak, bebeğin cildinin pH’ının 4.9 düzeyine gelmesinin 4 günü bulduğu tespit edilmiştir. Bu asidlik yapı cildi bakterilerden koruduğu gibi, bebeğe yapılan banyo ve cilt bakımı da pH düzeyini değiştirmektedir.

Bebeğin cildi her zaman kuru tutularak, silme vb. işlemlerin ovalamadan yapılması öngörülmektedir. Temiz pamuk ve suyla temizleyin. Cildi tahriş etmemek için, yemek yeme işlemi tamamlandıktan sonra, bebeğin ağız kenarının sıyrılarak alınmaması gerekmektedir. Ayrıca fazla tükürükleri yumuşakça sildikten sonra, mutlaka kurulama işlemi gerçekleştirilmelidir.

bebegin-cilt-bakimiBebeğin kıyafetleri, güneşte kurutulmalı veya tercihe göre ütülenmelidir. Çünkü güneş ışığı bebeğin sağlığı açısından, çamaşırlarının üzerinde bulunan mikropların ölmesini sağlamaktadır. Bebek giysileri pamuklu kumaştan olmalıdır ve kolay yıkanabilmelidir. Ayrıca, bebeğin çamaşırlarının yıkanmasında kullanılan deterjan, bol su ile yıkanmalıdır. Aksi takdirde bebeğin cildini etkileyecek ve onu rahatsız edebilecek tahrişe neden olabilir.

Güneşli havalarda dışarı çıkartılan bebeğin, açık yerlerine mutlaka güneş kremi sürülmelidir. Gölge de kalması sağlanarak, özellikle sabah 10.30 ‘dan önce veya akşam 17’den sonra toplam 15 dakika güneş almasını sağlayacak bir ortam oluşturulmalıdır. Ayrıca çok sıcak havalarda bebeğin vücudu sabunsuz bir şekilde banyo yaptırılarak serinlemesi sağlanmalıdır.

Bebeklerin genital bölge temizliği, cilde olacak tahrişi engellemek amacı ile her bez değişiminde yıkanmalıdır. Ayrıca cilt bakımı için yağ ve pudra önerilmeyerek, cilt bakımında ‘A ve D vitaminli pomadı’ önerilmektedir. Çatlamış, kurumuş ciltte, cilt bütünlüğünü onarmak için boya ve parfüm içermeyen nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git