Bebeklerde Uyku Sorunlarının Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Uyku Sorunlarının Nedenleri Nelerdir?
7 Şubat 2015 tarihinde eklendi.

Bebekler doğdukları ilk günden itibaren ilk birkaç ay içerisinde yaklaşık olarak 15 saat uyumaktadırlar. İlerleyen aylarda bu süre düşmeye devam etmektedir. Bebeklerin sağlıklı ve doğru bir şekilde gelişimlerini devam ettirebilmeleri için bu uykuya büyük bir ihtiyaç duymaktadırlar. Anne ve babalar için bebeklerinin sağlıklı olmaları oldukça önemli olmaktadır. Bu uyku düzenlerinde herhangi bir problemin meydana gelmesi ise uzman doktorlar tarafından nedenleri araştırılarak çözüme kavuşturulmalıdır.

bebekler-neden-uyumazBebeklerin gelişimleri süresinde ilk altı ay boyunca geceleri uyanmaları çok normal olabilmektedir. Fakat bu uyanmaları emmek için yaklaşık olarak 1 ya da 3 defa olmalıdır. Uyandıktan hemen sonra ise karınları doyduğundan dolayı hemen uykuya yeniden devam etmektedirler. Bebeklerde gaz, yeni diş çıkarma ya da birtakım problemlerden dolayı uyku problemleri meydana gelebilmektedir. Bebekler ne kadar küçük olurlarsa olsunlar anne ve babaları tarafından alıştırıldıkları düzene uyum sağlamaktadırlar. Uykudan önce yapılan işlemlerin bebeklerin gece uyanmaları sonrasında yapılmaması da bebeklerin uyku sorunları arasında yer alabilmektedir. Aile içerisinde meydana gelen her türlü huzursuzluk, kavga ya da tedirginlik bebekler tarafından hissedilebilmektedir. Aile içerisinde meydana gelen bu tür problemler bebeğin uyku düzenini ciddi ölçüde etkilediğinden uyku sorununa sebep olabilmektedir. Bu nedenle de ebeveynler, bebeklerinin de bir birey olduğunu fark ederek yaşamlarını sürdürmeleri gerekmektedir. Anne ve babasının ilgisinden yoksun olan bebekler, bu ilgisizliği oldukça yakından hissedebildiklerinden dolayı özellikle de gece uykularında sorunlar yaşamaktadırlar.

Bebeklerde uyku sorunlarının nedenlerini, ebeveynlerin uzman doktorlar tarafından kontrol altına almaları gerekmektedir. Aksi takdirde bu problemler her geçen gün daha da büyüyebilir ve daha büyük problemlerin meydana gelmesini sağlayabilmektedir. Bebeklerin sağlıklı uyumaları sağlıklı gelişmelerini de doğrudan etkilemektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git